Pāriet uz saturu

Baložu Pilni Pagalmi

Vikipēdijas lapa
Baložu Pilni Pagalmi
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Žanri
Darbības gadi 1994—pašlaik
Izdevēji
Mājaslapa www.tornis.lv/bpp
Dalībnieki

Baložu Pilni Pagalmi ir Latvijas rokgrupa, kura sāka darbību 1994. gadā. Tās sastāvā ir trīs cilvēki: Māris Šverns (balss, ģitāra), Klāvs Lauls (basģitāra) un Uldis Gedra (bungas).[1]

Pirmie gadi (1994—1999)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grupa "Baložu Pilni Pagalmi" tika dibināta 1994. gadā. Tās līderis, kā arī mūzikas un tekstu autors ir Māris Šverns. Māris ir grupas "Inokentijs Mārpls" līdera Dambja bērnības draugs, viņi gājuši kopā vienā skolā un vēlāk vienā arodskolā. Nosaukums radās 1987. gada pavasarī. Tajā gadā Māris sakropļoja savu kreiso roku un kopš tā brīža vairs nespēlēja grupā. Tomēr viņš turpināja muzicēt un uzstājās dažos festivālos, viens pats dziedot savas dziesmas.

Kad Māris apprecējās un piedzima meita, viņš uz laiku pārtrauca mūziķa karjeru. 1992. gada pavasarī Māris sāka atgriezties muzikālajā apritē — Dambis viņam piedāvā ierakstīt pāris dziesmas "Tornī", Māris piekrita, Torņa cilvēki arī. Ar draugiem un dažu Torņa cilvēku palīdzību, Māris ierakstīja trīs dziesmas kas apkopotas zem nosaukuma "Baložu pilni pagalmi", dziesma "Iela" no tā iekļauta izlasē "Eau de Cologne 1992". Pēc tās reizes Māris ar draugiem turpināja apmeklēt Torni, ierakstot vēl dažas dziesmas.

Biežāk Torni apmeklēt Māris sāka 1993. gada beigās. 1994. gada sākumā Māris pirmo reizi pēc daudziem gadiem kāpj uz skatuves Torņa organizētajā koncertā "Odekolons Live I" Krāmenē. Pēc šī koncerta Māris nolemj, ka ir jādibina grupa ar pastāvīgu sastāvu. Sākotnējā sastāvā Uldis Gedra spēlēja bungas, bet Juris Mežeckis — basģitāru.

Grupa drīz sagatavo savu pirmo koncertprogrammu un aktīvi piedalās daudzos visos koncertos un festivālos. Pavasarī un vasarā ieraksta savu pirmo kaseti "Cik dīvaini", bet ir neapmierināti ar to, un pēc gada to pārraksta. 1995. gada vasarā Māris "Tornī" ieraksta savu soloalbumu "Atmiņainā deja", kurā pārsvarā ir iekļautas viņa pirmsgrupas periodā sacerētās dziesmas.

1995. gada vasarā par ceturto "balodi" kļūst Juris Alksnis, spēlē ģitāru un kā viesmūziķis jau bija piedalījies dażu dziesmu ierakstos "Cik dīvaini" kasetei. Grupa turpina aktīvi koncertēt, ar lieliskiem panākumiem piedalās kā lielākajos pagrīdes mūzikas festivālos ("Mēnessbērnā", "Pagrimušajā Laikmetā"), tā arī vienkāršākos. Nākamais Māra soloieraksts ir "Romāna varonis", ierakstīts, tāpat kā visi citi, Torņa studijā, 1997. gada pavasarī, ar palīdzību no grupasbiedriem un mūziķes Lauras Ziemeles. Dziesmas "Romāna varonis" un "Portrets" joprojām ir vienas no Māra pazīstamākajām dziesmām.

1997. gadā BPP piedalās tādos festivālos kā "Sinepes un Medus", "Survival Extra", nosvin savu 3 gadu jubileju un lēnām sāk gatavoties savai nākamajai kasetei. Ierakstu sesija sākas 1998. gada februāra beigās un ar nelieliem pārtraukumiem turpinās līdz pat augustam. "Vēstules" ir pirmais baložu albums, kas tiek izdots arī CD formātā. Seko ne pārāk veiksmīga koncerttūre pa Latviju. Pēc Alkšņa aiziešanas uz "Sirki" grupa atkal kļūst par trio.

Tam seko Māra soloalbums "Personīgā lietošanā". Māris to izdod pats ļoti nelielas tirāžas kasešu un CD metienā, un izplata to galvenokārt dāvinot draugiem. Albumā ir piecpadsmit 1999. gada jūlijā un septembrī, kā arī divas 1997. gada pavasarī ierakstītas dziesmas. Tikai divas dziesmas ierakstītas kopā ar Oskaru Burovu (viņš kļūst par jauno grupas basģitāristu).

1999. gada sākumā "baloži" veic akustisku ierakstu ar divām akustiskajām ģitārām un bungām. Rezultātā top ieraksts "Zabete baro baložus". Šajā laikā Juris Mežeckis jau neatgriezeniski ir pārgājis uz ģitāras spēli. Pēc šī albuma iznākšanas beidzas sadarbība ar "Alises ierakstiem", kas pēc pāris mēnešiem beidza pastāvēt.

Jauna dekāde (2000—2004)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gada pavasarī no grupas aiziet arī Juris Mežeckis, viens no grupas dibinātājiem. Drīz tiek sameklēts jauns dalībnieks — taustiņinstrumentālists Jānis Cīrulis. Uz vairākām dziesmām tiek pieaicināti grupas "Sirke" dalībnieki Laura Ziemele un Juris Alksnis. 2001. gada maijā grupa turpina dziesmu ierakstus studijā. 2001. gada rudenī Tornis izdod albumu "Jauni iespaidi". Šajā albumā vairākas ģitāras partijas vēl ir iespēlējis Juris Alksnis, kaut gan jau ir atrasts arī jauns ģitārists — Ģirts Pavēnis.

2002. gada beigās Māris ieraksta savu ceturto soloalbumu "M.U.M.S." jeb "Mazas uzkodas mierīgā svētdienā", kas atkal tiek izdots niecīgā tirāžā un plašākai publikai paliek nezināms. "Runā ar mani" ir grupas septītais albums, un tas tiek izdots 2004. gada martā, gandrīz trīs gadus pēc veiksmīgā "Jauni iespaidi". Šoreiz albuma izdevējs ir Ingus Baušķenieks un viņa IB Ieraksti. Visu albuma sagatavošanu (ierakstu un miksēšanu) veic pati grupa Torņa studijā. Par godu albuma izdošanai grupa sagatavo īpašu koncertprogrammu (33 dziesmas) un sameklē pasākumam piemērotu vietu — Mākslas darbinieku namu Vecrīgā.

Mūsdienas (kopš 2005)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Īsu brīdi pēc "Runā ar mani" iznākšanas no grupas aiziet Oskars Burovs, vēlāk arī Ģirts Pavēnis. Viņus aizvieto Aija Feldberga. 2004. un 2005. gads paiet nemitīgos dalībnieku meklējumos, tiek izmēģināti vairāki jauni mūziķi, dažus koncertus ar baložiem atkal spēlē Juris Alksnis, taču ilgstošai sadarbībai viņš pagaidām nav gatavs. 2005. gada maijā uz Dāniju strādāt brīvprātīgo darbu aizbrauc Aija un pēc kāda laika grupā atgriežas Ģirts un Oskars, vasarā sākas jaunu dziesmu veidošana.

2007. gadā tiek izdots "Esi sveiks". Romantisko un lirisko varoņu veidolu BPP joprojām saglabā pārliecinoši, kaut arī kopumā albuma noskaņa ir visai dejojama un ar gaišu skatu nākotnē, kas līdz šim grupai nebija īpaši raksturīgi. Tradicionāls ir baložu darbs ierakstot un izdodot mūziku — viņi paši ne tikai sacer un aranžē visas savas dziesmas, bet arī līdzdarbojas ierakstīšanas un apstrādes procesā, veido diska noformējuma dizainu, organizē izdošanu, reklāmu un izplatīšanu.

Pēc izmaiņām sastāvā 2011.gadā, grupai pievienojas multinstrumentālists Klāvs Lauls. Jau kā trio grupa turpina ierakstīt albumus. 2020.gadā iznāk pirmais albums vinila plates formātā "Uz karstām oglēm zem degošām zvaigznēm".

Grupas dalībnieki

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pašreizējais sastāvs

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bijušie dalībnieki

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  1. «Biogrāfijas». Tornis. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 1. janvārī. Skatīts: 2009. gada 19. februārī.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]