Baras hercogiste

Vikipēdijas lapa
Baras hercogiste
Comté (Duché) de Bar
Baras hercogistes ģēŗbonis
Ģerbonis
Location of Bara
Location of Bara
Francijas karte 1477. gadā, parādot Barar hercigisti "Valois-Anjou" krāsā.
Location of Bara
Location of Bara
Baras hercogiste 17. gadsimtā, salīdzinājumā ar mūsdienu Francijas administratīvo iedalījumu
GalvaspilsētaBar-le-Duc
Valdība Feodālā monarhija
Dibināšana1033. gads
 -  Atdalīšanās no Lotringas hercogistes 1033. gads 
 -  Sadalīta starp Franciju un Svēto Romas impēriju 1301. gads 
 -  Hercogistes pasludināšana 1354. gads 
 -  Apvienošanās ar Lotringas hercogisti 1480. gads 
 -  Ar līgumu nodots Francijas kronim 1766. gads 

Baras grāfiste, vēlāk Baras hercogiste, bija Svētās Romas impērijas grāfiste, ietverot pays de Barrios (viduslaiku Francijas teritoriālais iedalījums aptuveni līdzvērtīgs apriņķim), tās centrs bija Bar-le-Duc pilsēta. No 11. gadsimta tajā valdīja Monbeljāru dzimta. Daļa grāfistes, tā sauktais Barrois mouvant, kļuva par Francijas Karalistes lēņu muižu 1301. gadā, un 1354. gadā Baras grāfiste tika paaugstināta par hercogisti. Barrois non-mouvant palika Svētās Romas impērijas sastāvā. No 1480. gada tā apvienojās ar Lotringas hercogisti.

Gan Bara, gan Lotringa 1735. gadā nonāca Francijas ietekmē, kura Baru nodeva gāztajam Polijas karalim Staņislavam Leščinskim. Saskaņā ar Vīnes līgumu (1738) pēc Staņislava nāves hercogiste nokļuva Francijas karaļa valdījumos, kas notika 1766. gadā.

Grāfiste (1033—1354)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Baras grāfiste radās Baras pierobežas cietoksnī, ko Augšlotringas hercogs Frīdrihs I ap 960. gadu uzcēla Ornas upes krastā.[1] Sākotnēji cietoksnis bija vērsts pret Šampaņas grāfu iebrukumiem Frīdriha alodiālajās zemēs. Frīdrihs arī konfiscēja dažas zemes no tuvējās Svētā Mišela abatijas un izvietoja tajās savus bruņiniekus. Sākotnējie Barrois (Bari) bija maisījums no hercoga alodiālajām zemēm un konfiscētajām baznīcu zemēm, kas tika piešķirtas bruņiniekiem.[1] Pēc hercoga Frīdriha III nāves 1033. gadā šīs zemes pārgāja viņa māsai Sofijai (mirusi 1093), kura bija pirmā, kas saistīja komitālo titulu ar Baru, nosaucot sevi kā "Baras grāfieni".[1]

Piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 Evergates, 1995, 96. lpp.

Avoti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Theodore Evergates. «Bar-le-Duc». In William W. Kibler, Grover A. Zinn, John Bell Henneman Jr et al. Medieval France. London : Taylor & Francis, 1995. 96. lpp.