Bhagavadgīta

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Krišna un Ardžuna kaujas ratos

Bhagavadgīta ir sena indiešu poēma, kas izklāsta hinduistu reliģiju un filozofiju. Tā ir 700 rindu daļa no eposa Mahabhārata ko hinduisti pieņem par Upanišadas kodolu un reliģisku doktrīnu.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bhagavadgīta sanskritu valodā ir "Dieva Dziesma". (Dievība Krišna ir tradicionāli uzskatīta par tās autoru.) Vairākās mūsdienu valodās Bhagavadgītu saīsina uz Gītu.

Konteksts un saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bhagavadgītas vide ir filozofiska saruna, kas notiek kaujas ratos starp dievību Krišnu un princi Ardžūnu. Kurukšetas kaujas laukā kara vadonim un princim uznāk šaubas par jēgu karot un cīnīties ar brālēniem. Krišna Ardžūnu iedrošina, atgādinot viņam par valdnieka pienākumiem un hinduistu filozofijas patiesībām. Sarunu rezultātā princis saņem mācības par vairākām jogām,[1] karmu, mokšu, reinkarnāciju un citām hinduistu gudrībām.

Vēsture un komentāri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hinduisti pieņem, ka Bhagavadgītu pierakstīja dziesminieks Vjāsa 3102. gadā pirms mūsu ēras. Rietumu pētnieki apgalvo, ka Bhagavadgīta pierakstīta ap 200. g. p.m.ē. un 200. gadu. (Pirmais tulkojums angliski parādījās 1785. gadā.)

Ievērojami hinduistu filozofi un garīdznieki rakstījuši plašus komentārus par Bhagavadgītu. [2] Vairākās apcerēs parādās karš kā alegorija, Krišna simbolizē Brahmu, Ardžuna simbolizē Atmanu, utt.

Šrī Aurobindo pieņēmis, ka Krišna bijis vēsturiska persona un Bhagavadgīta ir aforisms par dievišķām nodarbībām ar cilvēci. [3]

Svāmī Činmajananda komentē Bhagavadgītu, kā visaptverošu garīgu ceļvedi cilvēkiem.

Mahātma Gandijs, Bhagavadgītas iedvesmots, interpretē kara lauku kā dvēseli un Ardžunas šaubas un jautājumus par cilvēka tieksmēm pārvarēt ļaunumu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Par jogām (angliski)
  2. A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda, Bhagavad-Gita As It Is, ISBN 0-89213-134-9
  3. Sri Aurobindo, Essays on the Gita, ISBN 0-914955-18-7

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]