Šiva

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Milzīga Šivas statuja Bengaloras hinduistu templī.

Šiva (sanskrits: शिव, "žēlīgais") ir viena no svarīgākajām hinduisma dievībām, kas iznīcina un pārvērš visu esošo jaunās formās. Veido trīsvienību ar diviem citiem dieviem, kas simbolizē radīšanas spēku - Brahma un uzturēšanas spēku - Višnu. Šivaisma novirziena sekotājiem Šiva ir Augstākās Būtnes visnozīmīgākā izpausme.

Citi apzīmējumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šiva ir pazīstams ar ļoti daudziem vārdiem, piemēram, svētajos rakstos jeb purānās minēti 1008 dažādi Šivas apzīmējumi, kas katrs simbolizē kādu tā īpašību. Visbiežāk lietoti vārdi Mahadeva ("Lieldievs"), Nataradža ("Dejotāju ķēniņš"), Bairava ("Briesmīgais"), Maheša ("Augstākais kungs"), Nilakanta ("Zilkakls"), Pašupati ("Visu būtņu kungs"), Rudra ("sirdīgais"), Šankara ("svētīgais") un Višvanat ("Visuma valdnieks").

Simboliskie attēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šiva kā Nataradža ("Dejotāju ķēniņš") dejotāja pozā uz nezināšanas dēmona Apasmara tēla (11. gs. figūra).

Šivu parasti mēdz attēlot kā askētu ar baltu vai pelnu pelēku ādas krāsu, trim acīm un četrām rokām, kas tur trejdeksni, šaujamo loku, virvi, bungas. Šivas mistiskais simbols ir vīriešu dzimumloceklis lingam.

Šivas simbola Linga-puja attēls hinduistu templī.

Šivas mitoloģiskais dzīvnieks ir vērsis Nandi, uz kura viņš pārvietojas.

Bieži viņš tiek attēlots kā Nataradža ("Dejotāju ķēniņš") dejotāja pozā uz nezināšanas dēmona Apasmara tēla. Tādējādi tiek parādīts, ka Šiva dejojot sagrauj nezināšanas un ignorances principu un rada Visumu no jauna. Reizēm dejotāja daudzējādos spēkus simbolizē astoņas vai vēl vairākas rokas. Viena roka ir sargātāja pozā mudra, otra žēlastības pozā, bet cotas rokas var turēt bungas vai uguni kā iznīcināšanas simbolu.

Sievišķā izpausme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šivas vara šakti izpaužas arī caur sievišķo dievību, kas ir dzīvības radītāja un iznīcinātaja. Tā nostādīta viņam blakus kā viņa sieva Kālī jeb Pārvatī vai Durgā, apvienojot sevī daudzas senākas mātišķās dievības jeb mātes. Tas kults ir bijis asiņains un saistīts ar orģijām, kuru laikā ziedoti arī cilvēki.

Dievišķā ģimene[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopā ar Šivu bieži attēlota arī viņa sieva Pārvatī un viņa dēls Ganēša.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Ivbulis V. Šiva izdejo un sagrauj pasauli. Ievads tradicionālajā hindu domā. — Zinātne, Rīga, 2003.
  • Axel Michaels: Der Hinduismus. C.H. Beck, München 2006.
  • Wolf-Dieter Storl: Shiva. Der wilde, gütige Gott. Koha, Burgrein 2002, ISBN 3-929512-90-4.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]