Boriss III

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Boriss III
Борис III
Boris3bulgaria1894.jpg
TsarBorisIIIAutograph.jpg
Tituls Bulgārijas cars
Pie varas 1918. gada 3. oktobris
- 1943. gada 28. augusts
Priekšgājējs Ferdinands I
(Фердинанд I)
Pēctecis Simeons II
(Симеон II)
Dinastija Saksu-Koburgu-Gotas dinastija
Tēvs Ferdinands I (Фердинанд I)
Māte Marija Luīze Burbone-Parma
(Мария-Луиза Бурбон-Пармска)
Sieva Savojas Joanna
(Йоанна Савойска)
Bērni Kņaze Marija Luīze
(Княгиня Мария Луиза Българска)
Simeons II
(Симеон II)
Dzimis 1894. gada 30. janvārī
Sofija, Karogs: Bulgārija Bulgārija
Miris 1943. gada 28. augustā
Sofija, Karogs: Bulgārija Bulgārija
Apglabāts Rilas klosteris,
pārapbedīts Vranas pilī,
pīšļu atrašanās vieta nezināma

Boriss III (bulgāru: Борис III), pilnā vārdā Boriss Klements Roberts Marija Pijs Staņislavs Sakss-Koburgs-Gota (bulgāru: Борис Клемент Роберт Мария Пий Станислав Сакскобургготски); dzimis 1894. gada 30. janvārī, miris 1943. gada 28. augustā), bija Bulgārijas cars laikaposmā starp abiem pasaules kariem un Otrā Pasaules kara laikā.

Sāka valdīt 24 gadu vecumā pēc tēva Ferdinanda I atteikšanās no troņa, saistībā ar Bulgārjas ārpolitiskajām neveiksmēm Otrā Balkānu kara un Pirmā Pasaules kara laikā. Bulgārijas iekšpolitikā valdīja haoss un uzbrukumi gan no kreisajiem, gan labējiem ekstrēmistiem. Spēlēja nelielu lomu gan Aleksandra Stamboļijska, gan Aleksandra Cankova diktatūras laikā. 1934. gada 19. maijā notika militārs apvērsums un tika nodibināta Borisa III vienpersoniska vara.

XX gadsimta trīsdesmitajos gados tuvinājās Vācijai un kļuva par tās sabiedroto Otrā pasaules kara laikā. 1940. gadā, sadarbojoties ar Vāciju, Bulgārija ieguva daļu no Dobrudžas, bet pēc Dienvidslāvijas un Grieķijas sakāves, atguva Maķedonijas daļas, kas tika zaudētas 1919. gada Neijī līguma rezultātā. Boriss III tomēr atteicās pieteikt karu PSRS un sūtīt turp bulgāru karaspēku, kā arī izglāba 50 000 Bulgārijas ebreju, nosūtot tos sabiedriskos darbos.

Boriss III pēkšņi mira 1943. gadā, dažas dienas pēc atgriešanās no tikšanās ar Ādolfu Hitleru, oficiāli no infarkta. Baumo, ka Boriss III ir noindēts, tomēr vairums pētnieku sliecas domāt, ka oficiālā versija ir patiesa. Pēc Borisa III nāves par Bulgārijas caru kļuva viņa sešgadīgais dēls Simeons II (XXI gadsimta sākumā viņš tika ievēlēts par Bulgārijas premjerministru). Iesākumā tika apglabāts Rilas klosterī. 1944. gadā komunististiski noskaņotā valdība pārabedīja Borisa III mirstīgās atliekas karaliskās Vranas pils kapellā, bet vēlākos laikos vēlreiz pārapbedīja nezināmā vietā.