Boriss Vasilenko

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Boriss Vasilenko
Борис Омелянович Василенко
Personīgā informācija
Dzimis 1935. gada 21. novembrī
Artemove, Ukrainas PSR, Karogs: Padomju Savienība PSRS (tagad Zaļizne, Doņeckas apgabals, Karogs: Ukraina Ukraina)
Miris 2019. gada 16. oktobrī (83 gadi)
Kijeva, Karogs: Ukraina Ukraina
Pilsonība Karogs: Padomju Savienība PSRSKarogs: Ukraina Ukraina
Inženiera darbība
Nozare elektronika, raķešbūve, kosmonautika
Darba vietas Kijevas radiorūpnīca
Izglītība Taganrogas Radiotehniskais institūts (tagad Dienvidu Federālās universitātes Inženieru tehnoloģiskā akadēmija)
PSRS Ministru Padomes Tautsaimniecības akadēmija

Boriss Vasilenko (ukraiņu: Борис Омелянович Василенко; dzimis 1935. gada 21. novembrī, miris 2019. gada 16. oktobrī) bija Ukrainas inženieris, elektroniķis. Viņš ir bijis Kijevas radiorūpnīcas galvenais inženieris, Ukrainas Nacionālās kosmiskās aģentūras ģenerāldirektora padomnieks.

Boriss Vasilenko piedzima Artemoves ciemā (tagad Zaļizne), Doņeckas apgabalā. 1958. gadā Vasilenko ar izcilību beidza Taganrogas Radiotehnisko institūtu (tagad Dienvidu Federālās universitātes Inženieru tehnoloģiskā akadēmija) Taganrogā un sadalījumā tika nosūtīts darbā uz Kijevas radiorūpnīcas konstruktoru biroju (tagad PAO Elmiz). 1967. gadā viņš tika iecelts par laboratorijas priekšnieku. 1973. gadā viņš tika iecelts par KB priekšnieka pirmo vietnieku, bet 1976. gadā kļuva par Kijevas radiorūpnīcas galveno inženieri. Viņa darbs bija saistīts ar ciparu datortehniku. Pēc Vasilenko iniciatīvas tika izveidota rūpnīcas pirmā elektronu skaitļojamā mašīna (ESM) uz ferrīta tranzistoru elementu bāzes. Viņa vadībā tika izstrādātas rēķināšanas iekārtas pirmajiem raķešu kompleksiem. Viņš noorganizēja Harkovas NPO Hartron projektēto ESM sērijveida ražošanu.[1] 1982. gadā Vasilenko absolvēja PSRS Ministru Padomes Tautsaimniecības akadēmiju.

Kā galvenais inženieris Boriss Vasilenko piedalījās dažādu kaujas un kosmisko raķešu kompleksu vadības un vadības sistēmu izstrādē un ražošanā. Datorsistēmas tika ieviestas raķetēm 8K67, 15A14, 15A18, 15A18M, 3M65, 3M37, RT-23 UTTH, kā arī kosmiskajiem raķešu kompleksiem 11K65 (Kosmos-3), 1K11K25 (Ciklon-3M), EnergijaBuran. Rūpnieciskā ražošanā tika apgūta tuvošanās un saslēgšanās aparatūra (Igla un Kurs), kā arī vadīšanas sistēma pilotējamiem un automātiskajiem kosmosa kuģiem Sojuz un Progress, kā arī orbitālajām stacijām Almaz, Mir un Starptautiskajai kosmosa stacijai. Vasilenko bija Ciklon-3M raķetes un zemes aparatūras diviski pieciskā koda (automātiska kļūdu noteikšana) autors.

1995. gada decembrī Boriss Vasiļenko pārgāja darbā uz Ukrainas Nacionālo kosmosa aģentūru (UNKA, tagad Ukrainas Valsts kosmiskā aģentūra). No 1996. līdz 2005. gadam viņš bija UNKA ģenerāldirektora padomnieks, pēc tam līdz 2015. gadam — Sabiedriskās padomes priekšsēdētājs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Василенко Борис Емельянович Европейский виртуальный компьютерный музей

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]