Ciprešu dzimta

Vikipēdijas lapa
Ciprešu dzimta
Cupressaceae
Mūžzaļā ciprese (Cupressus sempervirens)
Mūžzaļā ciprese (Cupressus sempervirens)
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsKailsēkļi (Pinophyta)
KlaseSkujkoku klase (Pinopsida)
RindaPriežu rinda (Pinales)
DzimtaCiprešu dzimta (Cupressaceae)
Ciprešu dzimta Vikikrātuvē

Ciprešu dzimta (Cupressaceae) sugām bagāta skujkoku dzimta. Augi mūžzaļi, retāk vasarzaļi koki un krūmi. Pazīstamākās ģintis ir kadiķi (Juniperus), tūjas (Thuja), pacipreses (Chamaecyparis), zeltcipreses (Xanthocyparis), patūjas (Thujopsis), platzari (Platycladus) un cipreses (Cupressus). Daudzās ģintīs līdz mūsdienām ir saglabājušās tikai pa vienai sugai. Liela daļa sugu ir retas un aizsargājamas starptautiskā līmenī.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ciprešu dzimta Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No lielās ciprešu dzimtas Latvijā savvaļā sastopamas vienīgi parastais kadiķis (Juniperus communis). Daudzas dzimtas sugas Latvijā ir introducētas kā krāšņumaugi. Biežāk ir stādīta rietumu tūja (Thuja occidentalis), kas Latvijā vietām arī veido sējeņu paaudzi. Apstādījumos ir liela kadiķu sugu un šķirņu daudzveidība.

No ciprešu dzimtas pasaules retumiem pie mums stādīta austrumu mikrobiota (Microbiota decussata) un retāk kolekcijās — milzu mamutkoks (Sequoiadendron giganteum), mūžzaļā sekvoja (Sequoia sempervirens), Floridas purvciprese (Taxodium distichum), reliktā metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides) apskatāma Latvijas Universitātes Botāniskā dārza augu mājā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]