Daiana Fosija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Daiana Fosija
Dian Fossey
Personīgā informācija
Dzimusi 1932. gada 16. janvārī
Sanfrancisko, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Mirusi 1985. gada 26. decembrī (53 gadi)
Virungas kalni, Karogs: Ruanda Ruanda
Zinātniskā darbība
Zinātne zooloģija
Darba vietas Karisoki pētniecības centrs, Ruanda
Alma mater Kalifornijas universitāte, Deivisa,
Sanhosē universitāte,
Kembridžas Universitāte
Sasniegumi, atklājumi kalnu gorillu pētniecība

Daiana Fosija (angļu: Dian Fossey, dzimusi 1932. gada 16. janvārī, mirusi 1985. gada 26. decembrī) bija ASV zooloģe. Paleontologa Luisa Līkija iedvesmota, viņa daudzus gadus veltīja kalnu gorillu pētniecībai un aizsardzībai, dzīvodama to dabiskajā vidē Ruandas kalnu apvidū.

Studēja veterināriju Kalifornijas universitātē, Deivisā un darba terapiju Sanhosē universitātē. Pēc bakalaura grāda saņemšanas, strādāja par darba terapijas nodaļas vadītāju slimnīcā Lūivilā, Kentuki.

Pēc tam, kad Fosija Luivilā bija apmeklējusi Līkija lekciju, 1963. gadā viņa pirmoreiz devās uz Āfriku, kur tikās ar Līkiju. 1966. gadā Fosija ar Līkija atbalstu sāka kalnu gorillu pētniecību. Iesākumā pētījumi tika veikti Kongo Demokrātiskā Republikā (toreiz Zairā), bet 1967. gadā politisku iemeslu dēļ Fosija pārcēlās uz Ruandu, kur nodibināja Karisokes pētniecības centru Virungas kalnos.

1970. gada janvāra Fosijas foto publicēja uz National Geographic Magazine vāka un viņa kļuva par slavenību. Fosija bija stingra dabas "aktīvās aizsardzības" aizstāve, un uzskatīja, ka dzīvnieki jāsaglabā viņu dabīgos apstākļos. Viņa aktīvi pretojās malumedniecībai, kā arī bija zooloģisko dārzu — Fosijas uzskatā, neētisku, cilvēka izklaidei paredzētu dzīvnieku cietumu — pretiniece. 1983. gadā Fosija publicēja grāmatu "Gorillas miglā" (Gorillas in the Mist), kura kļuva par bestselleru.

1985. gada 26. decembrī Daiana Fosija tika nogalināta savā guļamtelpā. Slepkavība nav atklāta. Tiek lēsts, ka Fosijas slepkavību izdarīja vai nu malumednieki vai personas, kuras bija ieinteresētas tūrisma attīstībā reģionā. 1994. gada Ruandas genocīda laikā pētniecības centrs tika nopostīts.

1988. gadā tika uzņemta filma par Fosijas dzīvi Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey ar Sigurniju Vīveri galvenajā lomā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]