Dienas žurnāli

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Izdevniecības logo

SIA Izdevniecība Dienas žurnāli ir Latvijas uzņēmums, kas nodarbojas ar žurnālu izdošanu. Tā īpašnieks ir SIA SM Investīcijas (pieder pieder Jānim Svārpstonam un Jānim Maršānam); līdz 2015. gadam tas piederēja AS Diena. Līdz 2016.gada sākumam izdevniecības galvenā redaktore bija mediju vidē labi pazīstamā žurnāliste Inga Gorbunova, iepriekš - Latvijā vislasītākā žurnāla Ieva izveidotāja un redaktore.

Izdevumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izdevniecība savu darbību sāka 1997. gadā kā Mediju grupa "Tops", izdodot profesionālo lauksaimniecības žurnālu "Agro Tops". Izdevniecību MG TOPS ar AS Diena finansiālu atbalstu dibināja un pirmos gadus sekmīgi vadīja uzņēmēja Laila Zariņa un žurnāliste Anita Pirktiņa. Žurnālu "Agro Tops" izdevniecība MG TOPS turpināja izdot līdz 2008. gada aprīlim, kad žurnālu pārpirka izdevniecība "AS Latvijas Avīze", kas žurnālu sekmīgi turpina izdot līdz pat šim brīdim. Balstoties uz sekmīgiem finansiālajiem rezultātiem, izdevniecība MG TOPS izveido un 1999. gadā sāk izdot žurnālu "Dārza Pasaule". Šobrīd šis izdevums joprojām ir finansiāli veiksmīgs produkts un ieņem otro vietu starp desmit visvairāk abonētajiem Latvijas ikmēneša žurnāliem.

2000. gadā izdevniecība pārņēma žurnāla "Sveiks un Vesels" izdevējtiesības un izveidoja žurnālu "Veselība". 2001. gadā izdevniecība no AS Diena pārņem licenci pazīstamās žurnālistes Dainas Jāņkalnes izveidotā žurnāla sievietēm "Una" izdošanai, kas tobrīd ir jau uz maksātnespējas sliekšņa. 2003.gadā izdevniecība radīja Latvijas tirgum tobrīd unikālu produktu - žurnālu "XPiedzīvojumi", kas orientēts uz ekstrēmā dzīvesstila, ekstrēmo sporta veidu un dažādu neparastu izklaižu cienītājiem. Žurnālā XPiedzīvojumi pirmās gaitas žurnālistikā izgāja vēlākais žurnāla "Dari Pats" galvenais redaktors Mārtiņš Šmits un Juris Šleijers. Žurnāla XPiedzīvojumi galvenā redaktora pienākumus sākumā pildīja Latvijā pazīstamā žurnāliste Daina Dzene, bet pēc pāris mēnešiem žurnālu pārņēma Juris Šleijers. Vēlāk, uzkrājis pieredzi žurnālistikā, viņš kļūst par ilggadēju populārā vīriešu dzīvesstila žurnāla "Klubs" galveno redaktoru, Jura Šleijera vadībā šis žurnāls beidzot kļuva finansiāli veiksmīgs. Žurnāls XPiedzīvojumi par 10 gadiem apsteidza savu lasītāju, tādēļ jau pēc pirmā pusgada finansiālajiem rezultātiem to nācās slēgt. 2004. gadā izdevniecības MG TOPS žurnālu saimi papildināja praktisko padomu žurnāls "Dari Pats", izdevniecības "Bonier" franšīze. Tā paša gada nogalē toreizējā Mediju grupa TOPS no izdevniecības "Dadzis" pārpirka popularitāti un finansiālo veiksmi zaudējušo žurnālu "Mūsmājas", kopā ar žurnāliem "Dārzs" un "Tehnikas Pasaule". Divi pēdējie žurnāli nākamā gada laikā tika slēgti, bet kādreizējais veiksmes stāsts žurnāls "Mūsmājas", cerībā apturēt kritienu, tiek izdots vēl teju 10 gadus. 2005. gadā izdevniecības žurnālu klāstam pievienojās "Ilustrētā Zinātne" - īpaši veiksmīgs populārzinātnisks izdevums, arī izdevniecības "Bonier" franšīze. Žurnāla "Ilustrētā Zinātne" misija – rosināt lasītāju interesi par visdažādākajām zinātnes jomām, iedzīvinot jaunajos lasītājos 90. gados piemirsto ideju, ka stilīgi ir izvēlēties ne vien baņķiera vai finanšu analītiķa, bet arī pētnieka, zinātnieka un izgudrotāja profesiju. Žurnāla pirmais galvenais redaktors bija sabiedrībā plaši pazīstamais domātājs un erudīts, spēles "Vai gribi būt miljonārs" pirmais uzvarētājs Latvijā - Vents Zvaigzne, kura tēls palīdzēja žurnālam mēneša žurnālu segmentā sasniegt Latvijas tirgū vēl nebijušus peļņas rezultātus. Žurnāls tika orientēts uz ģimenes auditoriju, un tā moto palicis nemainīgs: "vienkārši par sarežģīto".

2006. gadā nogalē izdevniecība uzsāk izdot savu pirmo žurnālu krievu valodā - "Delaj Sam", kas bija latviešu žurnāla "Dari Pats" līdzinieks, taču drīz vien žurnāls tika slēgts. 2007. gada vidū izdevniecība izveido Latvijas tirgū nebijušu nišas izdevumu par leģendārām, spilgtām personībām un notikumiem - "Leģendas". 2008. gadā izdevniecība sagatavo izdošanai devīto izdevumu - "Ilustrētā Pasaules Vēsture", kas tiek veidots uz izdevniecības "Bonier" franšīzes pamata. "Ilustrētā Pasaules vēsture" ir populārzinātnisks izdevums, kura mērķis ir rosināt lasītāja interesi par vēsturi, vēsturiskām personībām un kopsakarībām. 2008. gada pirmajā pusē Mediju grupa "Tops" maina identitāti un pārtop par AS Diena meitasuzņēmumu – izdevniecību "Dienas žurnāli", kopš tā brīža un joprojām izdevniecības finansiāli veiksmīgākais projekts ir žurnāls "Ilustrētā Pasaules Vēsture".

2010. gada 7. janvārī iznāk 1. žurnāla "Ilustrētā Junioriem" numurs. Atšķirībā no līdzšinējās bērnu preses, šis ir Latvijas vēsturē pirmais bērniem un jaunatnei veltītais populārzinātniskais izdevums bez klaču vai dzīvesstila elementiem. Tā priekšvēsture ir 2009. gada vasarā izdotie signāleksemplāri, kas tika veidoti kā vienreizēji pielikumi tobrīd Latvijā populārākajiem mēneša segmenta žurnāliem "Ilustrētā Zinātne" un "Ilustrētā Pasaules Vēsture". Lasītāju atsaucība un pielikumu fenomenālā komerciālā veiksme mudināja izdevniecības Dienas Žurnāli vadību pieņemt lēmumu šo izdevumu izveidot kā patstāvīgu žurnālu, tā pirmā redaktore bija žurnāliste Sanda Krasta. 2010. gada vasaras beigās sāk iznākt divnedēļu žurnāli "Citādā Pasaule" un "Dienas Ēdieni". 2010. gada oktobrī iznāk arī žurnāla Playboy Latvijas izdevuma pirmais numurs - leģendārais vīriešu žurnāls, kuru 1953. gadā radīja leģendārais izdevējs Hjū Hefners.

2015. gada 19. novembrī uzņēmumus SIA Izdevniecība Dienas Žurnāli un SIA Dienas Bizness no AS Diena formāli iegādājās Jānim Maršānam un Jānim Svārpstonam piederošā SIA SM Investīcijas.[1] Savukārt nedēļas žurnālu Sestdiena, kuru piecus gadus kā neatkarīgu nedēļas žurnālu izdeva SIA Dienas Žurnāli, ar 2015. gada 27. novembri pārņēma laikraksta Diena īpašnieks un izdevējs Edgars Kots, atgriežot žurnālu "Sestdiena" laikraksta Diena pielikuma statusā.[2] Žurnāls "Sestdiena" turpina iznākt kā laikraksta "Diena" nedēļas nogales pielikums.

2016. gada sākumā, pēc sarunām ar jaunajiem izdevniecības īpašniekiem, atšķirīga skatījuma dēļ uz izdevniecības turpmāko attīstību, žurnālu izdevniecību "SIA Dienas žurnāli" atstāj ilggadējā vadības grupa - Valdes priekšsēdētāja un galvenā redaktore Inga Gorbunova, finanšu direktors Ivars Priede un ražošanas direktors Roberts Griškevičs. Jaunie uzņēmuma īpašnieki vadības grupas funkcijas uztic mediju speciālistei Gunai Spuravai.

2017.gada sākumā top zināms, ka pēc vadības nomainas uzņēmuma iepriekšējā gada finanšu rezultāts ir krasi pasliktinājies, zaudējumiem sasniedzot 236 261 eiro. Vērtējot uzņēmuma finansiālo stāvokli, avots financenet.tvnet.lv izsaka bažas, ka SIA Dienas žurnāli var vairs nespēt realizēt savus aktīvus un izpildīt savas saistības normālas saimnieciskās darbības ietvaros.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]