Pāriet uz saturu

Elles ķēķis

Vikipēdijas lapa

"Elles ķēķis" bija neformāla modernistiski noskaņotu latviešu rakstnieku grupa 20. gadsimta 50.—60. gados Ņujorkā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Elles ķēķis" izveidojās 50. gadu vidū Ņujorkā. Savu nosaukumu šī grupa ieguva no Ņujorkas rajona Hell's kitchen Manhatanas rietumu pusē netālu no Hudzonas upes ar netīrām, drūmām ielām, kur atradās dzejnieka Linarda Tauna — viena no "elles ķēķinieku" pārstāvjiem — dzīvoklis. Literāti pavadīja laiku gan šajā dzīvoklī, gan apkārtējos krodziņos, tur bieži tika lasīta, pārrunāta un izdzīvota dzeja. Linards Tauns pie "Elles ķēķa" pieskaitīja Ņujorkā un tās apkārtnē dzīvojošos Teodoru Zeltiņu, Gunaru Saliņu, Robertu Mūku, Mudīti Austriņu, Ainu Kraujieti, Baibu Bičoli, Ritu Gāli un Jāni Krēsliņu.

"Elles ķēķis" bija aktīvākā un lielākā latviešu literātu kopiena trimdā, tādēļ to mēdza apmeklēt latviešu literāti no citiem ASV štatiem (piemēram, Aina Zemdega) un citām valstīm. Grupējuma dalībnieki piedalījās daudzos latviešu literatūras lasījumos Ņujorkas apkārtnē un citās pilsētās ASV un Kanādā. Grupējuma pasākumos piedalījās arī gleznotāji Frīdrihs Milts, Sigurds Vīdzirkste, Voldemārs Avens, sākumposmā reizēm arī Rolands Kaņeps un daudzi citi.

Pēc Linarda Tauna nāves neformālās grupas darbība pamazām apsīka.

Par "Elles ķēķa" dalībniekiem uzņemta Ināras Kolmanes dokumentālā filma Pasaules nepasaule (2001).

2018. gadā dziedātāja un aktrise Laila Saliņa sniedza "Elles ķēķim" veltītu koncertizrādi "Elles ķēķis: Ņujorka—Rīga" dažādās Latvijas vietās.

2024. gada maijā Rīgā, Drustos un Vecpiebalgā notika festivāls "Gunars Saliņš un Elles ķēķis", tika izdotas jaunas Mudītes Austriņas, Voldemāra Avena un Gunara Saliņa grāmatas.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Elles ķēķis [dzejas izlase]. Maijas Kalniņas sakārtojums un priekšvārds. Rīga: Zvaigzne ABC, 2004.