Florensa Naitingeila

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Florences Naitingeilas fotogrāfija (ap 1860. gadu)

Florence Naitingeila (angļu: Florence Nightingale, 1820. gada 12. maijs — 1910. gada 13. augusts) bija angļu medicīnas māsa, rakstniece un sabiedriska darbiniece.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzauga labi situētā ģimenē. Florensas Naitingeilas vecāki daudz ceļoja, sevišķi pa Eiropu. Šiem ceļojumiem bija liela nozīme Florences attīstībā. Jau agrā bērnībā viņai radās interese par slimo kopšanu un to aprūpi. Tādēļ Florence Naitingeila nolēma apgūt māsas profesiju un devās uz Vāciju.

1854. gadā, Krimas kara laikā, Anglijas valdība aicināja Florenci Naitingeilu doties uz Krimu, lai viņa veiktu un vadītu ievainoto karavīru aprūpi. Kara hospitālis atrodas Turcijas pilsētā Scutari, diezgan lielā attālumā no paša kara darbības lauka. Florensa Naitingeila ieradās Scurari pilsētā kopā ar trīsdesmit astoņām citām māsām, pārsvarā tās bija mūķenes un slimnieku uzraudzītājas. Šo sieviešu sastāvā bija arī labi situētas sabiedrības dāmas, kuras gribēja sniegt savu atbalstu karā cietušajiem karavīriem.

Kaut arī mūsdienu komentētāji uzskata, ka Naintigeilas sasniegumi Krimas kara laikā tika pārspīlēti, jāatzīst, ka viņas turpmākā darbība deva milzīgu ieguldījumu sieviešu profesionālās izglītības jomā. Jau 1860. gadā Florecne lika pamatus profesionālai medmāsu skolai pie svētā Toma hospitāļa, kas kļuva par pirmo laicīgo medmāsu skolu pasaulē. Patlaban šī skola ir Londonas Karaliskās koledžas sastāvdaļa, turklāt jaunās medmāsas nodod Naitingeilas zvērestu līdzīgi tam, kā jaunie dakteri nodod Hipokrāta zvērestu. Arī augstākā starptautiskā medmāsu balva nosaukta par Naitingeilas medaļu. Jāatzīmē arī, ka Naitingeilas darbība ietvēra virkni sociālo reformu visos britu sabiedrības slāņos, kas bija vērstas uz veselības aprūpes uzlabošanu. Starp Naitingeilas praktiskiem un it kā vienkāršiem, bet ļoti veiksmīgiem soļiem jāatzīmē pievēršanās higiēnai, sākot ar roku mazgāšanu, kas kara hospitāļos palīdzēja ievērojami samazināt mirstību. Florence tāpat uzsvēra nepieciešamību ne tikai rūpīgi kopt ievainotos, bet arī tos kārtīgi ēdināt. Viņas mērķtiecīgā darbība turpmāk palīdzēja samazināt kareivju nāves gadījumus dienesta laikā miera apstākļos. Par vēl vienu nopietnu Naitingeilas ieguldījumu jāuzskata statistikas grafiskā reprezentēšana, kura tolaik bija izgudrojums, bet pašlaik nedaudz pārveidotā veidā tiek izmantota kā riņķa histogramma.