Frīdrihs II Lielais

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Frīdrihs II Lielais
Friedrich der Große
Friedrich Zweite Alt.jpg
Prūsijas karalis / Brandenburgas kūrfirsts
Amatā
1740. gada 31. maijā — 1786. gada 17. augustā
Priekštecis Frīdrihs Vilhelms I
Pēctecis Frīdrihs Vilhelms II

Dzimšanas dati 1712. gada 24. janvārī
Berlīne, Prūsijas karaliste
(Karogs: Vācija Vācija)
Miršanas dati 1786. gada 17. augustā (74 gadu vecumā)
Potsdama, Prūsijas karaliste
(Karogs: Vācija Vācija)
Apglabāts Sansusī pils, Potsdama, Brandenburga, Karogs: Vācija Vācija
Dinastija Hohencollernu dinastija
Tēvs Frīdrihs Vilhelms I
Māte Braunšveigas Elizabete Kristīne
Dzīvesbiedrs(-e) Beļģijas Šarlote
Bērni -
Reliģija kalvinisms, luterāņu baznīcas galva

Frīdrihs II Hohencollerns (vācu: Friedrich II.), saukts arī par Frīdrihu Lielo (Friedrich der Große) un Veco Frici (der alte Fritz); dzimis 1712. gada 24. janvārī, miris 1786. gada 17. augustā) - Hohencollernu dinastijas Prūsijas karalis un Brandenburgas kūrfirsts (kā Frīdrihs IV) no 1740. gada līdz savai nāvei 1786. gadā. Uzvarēdams Austriju Silēzijas karos un piedalīdamies Polijas dalīšanās, Frīdrihs nostiprināja Prūsijas stāvokli, 1772. gadā nomainīdams titulu karalis Prūsijā (König in Preußen) uz Prūsijas karalis (König von Preußen). Frīdrihs Lielais bija tipisks apgaismotās monarhijas pārstāvis, atbalstīja zinātni un mākslu. Sarakstījās ar Voltēru.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Berlīnē, Prūsijas karaļa Frīdriha Vilhelma I ģimenē. Bērnībā, saistībā ar tēva despotisko raksturu, audzināts ļoti stingri. 18 gadu vecumā kopā ar draugu Hansu fon Kati bēga no galma uz Angliju, tomēr tika noķerti. Frīdrihs tika ieslodzīts Kistrinā, viņam tika piedots, tomēr viņš bija spiests noskatīties sava drauga fon Kates nāvessoda izpildē. 1733. gadā bez savstarpējas piekrišanas Frīdrihs tika izprecināts ar Austrijas Habsburgu attālu pārstāvi Braunšveigas Elizabeti Kristīni. Līdz valdīšanas sākumam izveidoja ap sevi mākslinieku, aktieru un mūziķu trupu, kā arī lasīja grāmatas.

Pēc tēva nāves kļuvis par karali, Frīdrihs uzsāka cīņu pret Austriju par Silēzijas piederību un pret Pragmātiskās sankcijas noteikumiem. Divu Silēzijas karu (kuri bija daļa no Kara par Austrijas mantojumu) rezultātā tika iegūta Silēzija, kaut arī Frīdriham nācās karot vienlaicīgi gandrīz ar visām tā laika lielvalstīm (Franciju, Austriju un Krieviju, Saksiju un Zviedriju). Kā Frīdriha sabiedrotie piedalījās Lielbritānija un Hanoveres kūrfiste. Uzvara cīņās nostiprināja Prūsijas autoritāti vācu valstu vidū un Prūsija no šī laika tika uzlūkota kā politiska lielvara.

Valsts stāvokli vēl vairāk nostiprināja piedalīšanās Polijas dalīšanās, kad lielākā daļa valsts teritorijas vairs nebija sašķelta. Frīdrihs II veica radikālus uzlabojumus valsts pārvaldē, izveidodams jauna tipa birokrātiju un ieviesdams vairākus netiešos nodokļus tiešo vietā. Veica radikālu ekonomikas pārveidi, bet Silēzijas iegūšana nodrošināja valsts ekonomikai nepieciešamās izejvielas. Frīdrihs Lielais ieviesa valstī reliģisko toleranci.

Atbalstīdams mākslu, Frīdrihs Lielais pats spēlēja flautu un ir 100 sonāšu un četru simfoniju autors. Viņa galma mūziķi bija Karls Filips Emanuels Bahs, Johans Joahims Kvancs un Francs Benda, bet Johans Sebastians Bahs Frīdriham par godu un pēc viņa tēmas radīja Muzikālais dāvinājums (Musikalisches Opfer). Frīdrihs Lielais uzaicināja uz Berlīnes akadēmiju Žozefu Lagranžu. Berlīnē darbojās arī Frančesko Algaroti, Žiljēns Ofrī de la Metrs, Pjērs Luijs de Mopertjī. Mūža otro pusi Frīdrihs Lielais pavadīja Sansusī pilī Potsdamā, kur arī miris. Tika apglabāts Potsdamas garnizona baznīcā. Otrā pasaules kara laikā Frīdriha Lielā mirstīgās atliekas pabija dažādās vietās, un tikai pēc Vācijas apvienošanās 1991. gadā Frīdrihs Lielais tika apglabāts kā un kur viņš to bija vēlējies - Sansusī pils vīnogulāju terasē, naktī, bez greznas ceremonijas.

Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Frīdrihs Vilhelms I
Prūsijas karalis
17401786
Pēctecis:
Frīdrihs Vilhelms II
Priekštecis:
Frīdrihs Vilhelms II
Brandenburgas kūrfirsts
(Frīdrihs IV)

17401786
Pēctecis:
Frīdrihs Vilhelms II