Gaisa kuģis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Par gaisu smagāks gaisa kuģis — pasaulē lielākā pasažieru lidmašīna Airbus A380
Par gaisu vieglāks gaisa kuģis — dirižablis Skyship 600

Gaisa kuģis ir lidaparāts, kas atmosfērā noturas ar gaisa palīdzību.[1] Gaisa kuģis planētas gravitācijai pretojas vai nu ar aerostatisko vai ar aerodinamisko cēlējspēku.

Pie gaisa kuģiem nepieskaita transportlīdzekļus, kuri, lai arī var lidot atmosfērā, tomēr cēlējspēkam neizmanto gaisu, piemēram, raķetes. Savukārt lidaparāti ar raķešdzinēju var būt apgādāti ar spārniem (piemēram, raketoplāni, spārnotās raķetes, tāpat arī kosmoplāni), tādēļ tos var pieskaitīt pie gaisa kuģiem. Par gaisa kuģiem neuzskata arī lidaparātus, kas izmanto ballistiska vai inerciāla lidojuma principus ar minimālu gaisa cēlējspēku. Tāpat pie gaisa kuģiem nepieskaita transportlīdzekļus, kuri kustas nelielā attālumā virs ūdens vai sauszemes virsmas, izmantojot gaisu kā gaisa spilvenu (transportlīdzeklis uz gaisa spilvena) vai ekrānu (ekranoplāns).

Jomu, kas saistīta ar gaisa kuģu (parasti — smagāku par gaisu) konstruēšanu, ražošanu, apkalpošanu un lietošanu, sauc par aviāciju. Cilvēkus, kas vada lidaparātus, sauc par lidotājiem jeb pilotiem. Eksistē arī bezpilota lidaparāti, kurus vada attālināti vai autonomi ar borta datorsistēmu. Gaisa kuģus var klasificēt pēc cēlējspēka, dzinējspēka tipa, pielietojuma vai citiem kritērijiem.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]