Hroma maisījums

Vikipēdijas lapa
Ar hroma maisījumu samitrināts keramiskais filtrs

Hroma maisījums ir kālija dihromāta un koncentrētas sērskābes maisījums. Tas nav vienkāršs dihromāta šķīdums sērskābē, jo šķīstot notiek arī ķīmiska reakcija, kurā veidojas hroma(VI) oksīds jeb hroma trioksīds CrO3. Hroma maisījums ir tumši brūns, biezākā slānī gandrīz melns šķidrums. To dēvē arī par hromsērskābi, kas nav īsti korekti, jo hromsērskābe ir sērskābes un hroma trioksīda maisījums.

Hroma maisījums ir viens no visspēcīgākajiem oksidētājiem. Tā kā tas neiedarbojas uz stiklu, to lieto laboratorijas trauku mazgāšanai.

Lai pagatavotu hroma maisījumu, koncentrētai sērskābei pievieno apmēram 5% (pēc masas) smalki saberzta kālija dihromāta pulvera un karsē porcelāna traukā ūdens vannā līdz pulvera izšķīšanai. Hroma maisījumu var gatavot arī no nātrija dihromāta, to izšķīdinot ūdenī un šķīdumam pievienojot koncentrētu sērskābi (nedrīkst liet ūdens šķīdumu sērskābē!).

Lai izmazgātu laboratorijas trauku, tā iekšpusi vispirms izskalo ar ūdeni, tad ielej nedaudz hroma maisījuma (labāk uzsildīta) un uzmanīgi samitrina visu trauka iekšpusi. Izlej hroma maisījumu atpakaļ tā glabāšanas traukā, cenšoties pārklāt ar hroma maisījumu arī trauka malas. Ļauj traukam pastāvēt dažas minūtes, tad izmazgā trauku vispirms ar siltu ūdensvada ūdeni, pēc tam ar destilētu ūdeni. Tīram traukam ūdens iekšpusi pārklāj vienmērīgi, nesavelkoties atsevišķos pilienos. Stipri netīrus traukus tur kontaktā ar hroma maisījumu ilgāk vai mazgā ar to vairākas reizes. Ar naftas produktiem piesārņotus traukus nevar izmazgāt ar hroma maisījumu; tie jāmazgā ar ūdens tvaiku vai organiskiem šķīdinātājiem. Nedrīkst mazgāt ar hroma maisījumu traukus, kas piesārņoti ar bārija sāļiem, jo tad traukos rodas nešķīstošas bārija sulfāta nogulsnes. Tādi trauki jāmazgā ar hroma maisījumu, kas gatavots no dihromāta un slāpekļskābes (šāds maisījums ir vēl efektīvāks, bet arī bīstamāks). Nedrīkst pieļaut spirtu nokļūšanu hroma maisījumā, jo tie ātri padara to nederīgu.

Izmantošanas gaitā hroma maisījums ar laiku kļūst tumši zaļš, jo sešvērtīgais hroms pāriet trīsvērtīgajā. Izlietotu hroma maisījumu nedrīkst izliet izlietnē, jo tas ir ļoti indīgs; to jānodod bīstamajos atkritumos.

Ja hroma maisījums nokļuvis uz ādas, to tūlīt jāmazgā ar lielu daudzumu ūdens, pēc tam ar sodas vai amonjaka šķīdumu.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • П. И. Воскресенский. Техника лабораторных работ. Москва, Химия, 1973, 161. lpp.