Ichthys

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt


Kristiešiem Ichthys ir akronīms grieķu vārdiem Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρας, ar nozīmi Jēzus Kristus Dieva Dēls Pestītājs.

Ichthys (grieķu: ἰχθυς, ichthys — ‘zivis’; λόγος), ir aizvēsturisks dievietes simbols,[1] agrīno kristiešu akronīms un mūsdienu kristiešu emblēma.[2]

Kristiešu ticējumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kristieši Romas impērijā, slēpjot savas tikšanās vietas, esot atzīmējuši ceļu ar Ichthys simbolu. Romā, parasti grieķu valodā runājošie ticīgie esot latīniski arī saukti pisciculi (zivtiņas).[3]

Kristieši pieņem, ka Apustuļa Pētera aicinājums bijis "kļūt par cilvēku zvejnieku Debesu valstībai."[4] Tā kā vairāki Jēzus apustuļi bijuši zvejnieki, tie vēlāk vispārināti arī saukti par dvēseļu zvejniekiem. Marka evaņģēlija 1. nodaļā (Mk 1:17) rakstīts:

Viņš, iedams gar Galilejas jūru, ieraudzīja Sīmani un viņa brāli Andreju tīklus jūrā metam; viņi bija zvejnieki. Un Jēzus viņiem sacīja:“Nāciet, sekojiet man, es jūs darīšu par cilvēku zvejniekiem!” Un tūlīt tie atstāja tīklus un viņam sekoja. Pagājis mazliet tālāk, viņš ieraudzīja Jēkabu, Zebedeja dēlu, un viņa brāli Jāni; tie laivā tīklus lāpīja. Un viņš tos tūlīt aicināja. Un, tie savu tēvu Zebedeju ar algādžiem laivā atstājuši, aizgāja viņam līdzi.

Ichthys tradīciju uztur Bībeles raksti, kur pieminēta zivs.: Mk.1:17, Mt.12:40, Mt.14:17, Lk.5:6, Lk.24:42, Jņ.21:6, 1.Kor.15:39.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • [6] Agrīno kristiešu akronīms (latviski)
  • [7] Mūsdienu sprediķis par simbolu (latviski)

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. [1] Ateisti par simbola izcelsmi (angliski)
  2. [2] Agrīno kristiešu simboli (latviski)
  3. [3] Pisciculi (angliski)
  4. [4] Dvēseles zvejnieks (latviski)
  5. [5] Atargatis (angliski)