Pāriet uz saturu

Ideoloģiskā diversija

Vikipēdijas lapa

Ideoloģiskā diversija (krievu: Идеологи́ческая диве́рсия) bija Padomju Savienībā (PSRS) lietots apzīmējums Rietumu valstu un to sabiedroto centieniem no iekšpuses vājināt vai destabilizēt padomju sistēmu un ideoloģiju. Šī "diversija" izpaudās kā ideoloģiska, kultūras vai informācijas iejaukšanās, kuras mērķis bija ietekmēt sabiedrisko domu un popularizēt kapitālistiskās, demokrātiskās un "buržuāziskās" vērtības PSRS un citās sociālistiskajās valstīs.

PSRS vadība uzskatīja, ka šāda veida diversija bija daļa no plašāka Rietumu pret komunismu vērsta stratēģiskā kara. Ideoloģiskā diversija tika uztverta kā drauds, jo centās vājināt padomju pilsoņu uzticību Padomju Savienības Komunistiskajai partijai un marksisma-ļeņinisma ideoloģijai, kā arī ievest "svešus" uzskatus, kas varētu izraisīt politisko nestabilitāti.

PSRS ideoloģisko diversiju apkaroja, uzturot stingru cenzūru, kontrolējot plašsaziņas līdzekļus un izglītības sistēmu. Ideoloģisko draudu novēršanā aktīvi iesaistījās arī Valsts drošības komiteja un citi PSRS specdienesti, vajājot tos PSRS iedzīvotājus, kas pauda "nepareizus" uzskatus vai bija saistīti ar Rietumiem.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]