Ievilkts leņķis
Ievilkts leņķis ir riņķa iekšienē veidots leņķis no divām hordām, kuras krustojas uz riņķa līnijas.[1][2]
Ievilktā leņķa teorēma
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Ievilktā leņķa teorēma apgalvo, ka, ja ir ievilkts leņķis, tad uz tā paša loka balstīts centra leņķis būs . No tā izriet, ka brīvi bīdot leņķa virsotni, kamēr tā balstās uz to pašu loku, leņķis būs konstants. Citiem vārdiem, ja divi ievilkti leņķi balstās uz to pašu loku, tie abi būs .
Pierādījums
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Pieņemsim, ka ievilktais leņķis ir , tad centra leņķis būs . Ir iespējams novilkt rādiusus , tādējādi trijstūri un ir vienādsānu. Iespējams ieviest leņķus un , katru savā trijstūrī. Tagad iegūtais ievilktais leņķis . Tā kā trijstūra leņķu summa ir , iespējams izteikt leņķi un . Tā kā leņķis ap punktu O ir , to iespējams pierakstīt kā , izsakot leņķi , tā kā , tad centra leņķis ir divreiz lielāks par ievilkto leņķi. Q.E.D.
Šādu argumentāciju var izmantot visos trīs gadījumos: 1) riņķa līnijas centrs atrodas uz ievilktā leņķa malas; 2) riņķa līnijas centrs atrodas ievilktā leņķa iekšpusē; 3) riņķa līnijas centrs atrodas ārpus ievilktā leņķa.[1]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ 1,0 1,1 «Ievilkts leņķis. Pierādījums formulai — teorija. Matemātika (Skola2030), Matemātika II.». www.uzdevumi.lv (latviešu). Skatīts: 2024-02-02.
- ↑ «Leņķi un nogriežņi riņķa līnijā — teorija. Matemātika, 12. klase.». www.uzdevumi.lv (latviešu). Skatīts: 2024-02-02.