Internet Assigned Numbers Authority

Vikipēdijas lapa
Internet Assigned Numbers Authority
Izveidots 1988. gadā
Galvenā mītne Losandželosa, Kalifornija, ASV
Vadošās personas
Elīza Geriha
Tīmekļa vietne www.iana.org

Internet Assigned Numbers Authority (IANA) ir ICANN nodaļa, ASV privāta bezpeļņas organizācija, kas pārrauga pasaules IP adrešu piešķiršanu, autonomo sistēmu numuru piešķiršanu, saknes zonas pārvaldību domēnu nosaukumu sistēmā (DNS), interneta medija tipus, un citus ar interneta prookolu saistītus simbolus un numurus.[1]

Pienākumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IANA ir atbildīga par globāli unikāliem nosaukumiem un numuriem, kas tiek izmantoti interneta protokolos, kas tiek publicēti kā Request for Comments (RFC) dokumenti. IANA sadarbojas saites ar Internet Engineering Task Force (IETF), lai pildītu šo funkciju.

IP adreses[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IANA piešķir IP adrešu blokus reģionālajām interneta reģistrācijas organizācijām (angļu: Regional Internet registry (RIR)). Katra RIR organizācija piešķir adreses noteiktā reģionā.

RIR sadala adrešu blokus mazākos blokos un piešķir tos savas darbības reģionu interneta pakalpojumu sniedzējiem un citām organizācijām. Kopš bezklases starpdomēnu maršrutēšanas ieviešanas, IANA Reģionālajām interneta reģistrācijas organizācijām parasti piešķir adrešu bloku ar /8 prefiksu IPv4 un bloku ar /23 līdz /12 prefiksu no apgabala 2000::/3 IPv6.

Domēnu vārdi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IANA pārvalda datus DNS saknes zonas serveros, kas veido augstāko līmeni DNS hierarhijā. Tas tiek veikts, sadarbojoties ar augšējā līmeņa domēna operatoriem, saknes zonas vārdserveru operatoriem, un saskaņā ar ICANN noteikto politiku.[2]

Protokolu parametri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IANA administrē daudzu IETF protokolu parametrus. Kā piemērus var minēt vienoto resursu identifikatoru (URI) shēmas un rakstzīmju kodējumus, kas ieteicami lietošanai internetā.

Laika joslu datubāze[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IANA laika josla datubāze satur informāciju par laika joslām dažādos pasaules reģionos, un ļauj šo informāciju izmantot datoros un citās elektroniskajās ierīcēs.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Par IANA Arhivēts 2017. gada 20. septembrī, Wayback Machine vietnē. (angliski)
  2. Mueller, Milton. Ruling the Root: Internet Governance and the Taming of Cyberspace. MIT Press, 2002. ISBN 9780262263795.(angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]