Interseksuālisms

Vikipēdijas lapa

Interseksuālisms cilvēkiem vai dzīvniekiem ir mutācija dzimuma īpašībās, tai skaitā hromosomās, dzimumdziedzeros vai dzimumorgānos, kas neļauj indivīdam identificēties kā tipiskam vīriešu vai sieviešu dzimuma pārstāvim. Šādas mutācijas var būt dzimuma nenoteiktība vai hromosomu genotipa un dzimuma fenotipa kombinācijas, kas nav XY (vīrietis) vai XX (sieviete).

Interseksuāli zīdaiņi un bērni, piemēram, ar nenoteiktiem dzimumorgāniem var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli mainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimumu kategorijā. Tomēr tas ir strīdīgs jautājums. Šādas procedūras var izraisīt neauglību. Arī pieaugušiem cilvēkiem, tai skaitā augstas klases sportistēm, tiek veiktas šādas procedūras. Tās arvien biežāk tiek uzskatītas par cilvēktiesību pārkāpumu, par ko ziņo ANO Cilvēktiesību komiteja, dažādu valstu cilvēktiesību aizsardzības un citas organizācijas. Arī interseksuālisma organizācijas pēdējo gadu laikā ir izdevušas kopējus paziņojumus kā daļu no Starptautiskā interseksuālisma foruma. 2015. gada aprīlī Malta kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza nebrīvprātīgu medicīnisku iejaukšanos, lai mainītu dzimumu, tai skaitā interseksuāliem cilvēkiem.

Pētījumi 20. gadsimta beigās pierāda pieaugošu medicīnisku vienprātību, ka dažādas interseksuālas ķermeņa uzbūves ir, lai gan reta, tomēr normāla bioloģiska parādība. Miltons Daimonds, kas ir viens no atklātākajiem speciālistiem interseksuālisma jomā, uzsver to, cik svarīga ir valodas izvēle runājot par šādiem cilvēkiem.

Interseksuāliem cilvēkiem, tāpat kā pārējiem, ir dažādas dzimuma identitātes. Lielākā daļa identificējas kā vīrietis vai kā sieviete, bet daži neizjūt piederību konkrētam dzimumam. Daži interseksuāli cilvēki var tikt audzināti kā vīrietis vai sieviete, bet vēlāk dzīvē identificēties kā otrs dzimums.

Definīcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cilvēkiem piedzimstot, bioloģisko dzimumu nosaka pieci faktori:

  1. dzimuma hromosomu skaits un tips;
  2. dzimumdziedzeru veids – olnīcas vai sēklinieki;
  3. dzimuma hormoni;
  4. iekšējā reproduktīvā sistēma (piemēram, dzemde sievietēm);
  5. ārējie dzimumorgāni.

Cilvēki, kuriem šie pieci faktori neatbilst sieviešu vai vīriešu dzimumam, ir interseksuāli.

Interseksuālisma īpašības ne vienmēr parādās piedzimstot. Dažiem zīdaiņiem var būt nenoteikti dzimumorgāni, bet citiem nenoteikti iekšējie orgāni (sēklinieki un olnīcas). Daži cilvēki neuzzin, ka viņi ir interseksuāli, ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, jo tas neparādās viņu fenotipā.

Definīcijas, ko izmanto starptautiskas iestādes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Paskaidrojošā memoranda lēmumā 1952 par bērnu tiesībām uz fizisku integritāti, Eiropas Padome definē interseksuālismu kā:

Termins „interseksuāls” attiecas uz netipiskām, iekšējām un/vai ārējām dzimuma īpašībām, kad pazīmes, kas parasti attiecas uz vīrieti vai sievieti ir jauktas. Tā ir dabiska mutācija, nevis medicīniska problēma. Tā atšķiras no transeksuālisma, kas ir fenomens, kad kāds ar noteiktu dzimumu jūtas piederīgs citam dzimumam, un tāpēc vēlas veikt medicīnisku iejaukšanos, lai mainītu savu bioloģisko dzimumu.

Eiropas Savienības Ārlietu padome vadlīnijās cilvēktiesību sekmēšanai (2013) definē interseksuālismu kā terminu, kas "iekļauj ķermeņa variācijas, kas attiecas uz kulturāli noteiktajiem vīrišķīgajiem un sievišķīgajiem standartiem, tai skaitā variācijas hromosomās, dzimumdziedzeros un dzimumorgānos".

Apvienoto Nāciju Augstā cilvēktiesību komisāra birojs, saskaņā ar 2013. gada kampaņu „Brīvi un vienlīdzīgi”, definē interseksuālu cilvēku kā tādu, kas "ir piedzimis ar dzimuma anatomiju, reproduktīvajiem orgāniem un/vai hromosomu struktūrām, kas neatbilst tipiskajam vīrieša vai sievietes raksturojumam. To var atklāt piedzimstot vai vēlāk dzīvē. Interseksuāls cilvēks var identificēties kā vīrietis, sieviete vai neviena no dzimtēm. Interseksuālisms nav seksuālā orientācija vai dzimšu identitāte – interseksuāliem cilvēkiem var būt tās pašas seksuālās orientācijas un dzimšu identitātes kā ne interseksuāliem cilvēkiem".

Pasaules Veselības organizācijas genomikas izpētes centrs formulējis ka:

"interseksuālisms tiek definēts kā reproduktīvās un dzimumorgānu sistēmas iedzimta anomālija".

Cilvēktiesības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Starptautiskais interseksuālisma forums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ikgadējais Starptaustiskais interseksuālisma forums notiek kopš 2011. gada, iesaistot interseksuālisma aktīvistus un organizācijas no visas pasaules, tai skaitā pārstāvjus no Apzinātas izvēles aizstāvji, Globālā akcija trans vienlīdzībai, ASV Starptautiskā interseksuālisma organizācija, Austrālijas Starptautiskā interseksuālisma organizācija, Interseksuālā Austrija, Interseksuālā Apvienotā Karaliste, Nederlandse Netwerk Intersekse/DSD (NNID), IVIM/OII Deutschland, Ķīnas Starptautiskā interseksuālisma organizācija un citām organizācijām.

Katru gadu forums nāk klajā ar oficiālu paziņojumu par cilvēktiesībām un interseksuālu cilvēku ķermeņa autonomiju. Trešais paziņojums pieprasīja „normalizēšanas” procedūru, pirmsdzemdību skrīningošanu, selektīvo abortu, bērnu slepkavību un nebrīvprātīgu sterilizāciju pārtraukšanu. Forums arī izdeva ziņojumu par interseksuālu bērnu un pieaugušo bioloģisko dzimumu un dzimti.

Pētījums par cilvēktiesībām starp dzimumiem[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Heinriha Bella fonds 2013. gada aprīlī publicēja interseksuālu cilvēku cilvēktiesību analīzi 12 valstīs, ko sarakstījis doktors Dens Kristians Gatass no Vācijas Starptautiskās interseksuālisma organizācijas. Pētījums tika veikts Austrālijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Jaunzēlandē, Serbijā, Dienvidāfrikā, Taivanā, Turcijā, Ugandā, Ukrainā un Ungārijā. Pētījumā konstatēts, ka interseksuālus cilvēkus diskriminē visur pasaulē — šādi cilvēki tiek uzskatīti par cilvēkiem ar „traucējumiem” tajos apgabalos, kur valda Rietumu medicīna. Pret viņiem vairāk vai mazāk izturas kā pret slimiem vai „nenormāliem”, atkarībā no attiecīgās sabiedrības. Plaši izplatītas ir dzimumorgānu „normalizācijas” operācijas. „Gandrīz visur pasaulē, interseksuāli cilvēki tiek izolēti no sabiedriskās iekārtas. Tādēļ dzimumorgānu operāciju veic gan zīdaiņiem, gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem visās pētītajās valstīs.” Vairumā valstu dzimumdziedzeru audus likvidē no zīdaiņu vecuma līdz pusaudžu gadiem, tiek veiktas hormonu procedūras. Pēc procedūrām tiek veikta minimāla slimnieku apkopšana. Vairumā valstu, 4 nedēļu laikā pēc dzimšanas, nepieciešams reģistrēt jaundzimušo, norādot dzimumu. Visās pētījuma valstīs interseksuālisms ir tabu tēma. Interseksuāli cilvēki, bieži dēļ dzimumam neatbilstošas uzvedības un izskata, izjūt pret sevi vērstus aizspriedumus. Kustība par interseksuālu cilvēku tiesībām ir sākusies salīdzinoši nesen un to veido nelielas un brīvprātīgas nevalstiskās organizācijas.

Cilvēktiesības un ķermeņa autonomija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nebrīvprātīgas medicīniskās iejaukšanās aizliegšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nebrīvprātīga medicīniskā iejaukšanās, lai pārveidotu interseksuālu cilvēku dzimuma anatomiju, notiek visās valstīs, kur tiek pētītas interseksuālu cilvēku cilvēktiesības. Malta 2015. gada aprīlī kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza šādu medicīnisku iejaukšanos.

Pasaules Veselības organizācijas ANO starpaģentūru ziņojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaules Veselības organizācija 2014. gada maijā publicēja kopīgu starpaģentūru ziņojumu par nebrīvprātīgas sterilizācijas atcelšanu kopā ar Apvienoto Nāciju Augstā cilvēktiesību komisāra biroju, ANO organizāciju UN Women, ANO organizāciju HIV/AIDS jautājumos, ANO Attīstības programmu, ANO Iedzīvotāju fondu un ANO Bērnu fondu. Ziņojums ir par “interseksuālu cilvēku” nebrīvprātīgām, ķirurģiskām “dzimuma normalizācijas un citām procedūrām”. Tas apšauba šādu procedūru medicīnisko nepieciešamību, pacienta piekrišanu un pierādījumu daudzumu. Ziņojumā tiek piedāvāti vairāki pamatprincipi medicīniskai procedūrai, tai skaitā nodrošināt, ka pacients spēj pieņemt lēmumus, nepieļaut diskrimināciju, uzņemties atbildību un nodrošināt pacientam iespēju iegādāties ārstniecības līdzekļus.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]