Grūtniecība

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par grūtniecību cilvēkiem. Par grūtniecību dzīvniekiem skatīt rakstu grūsnība.
Sieviete stāvoklī, kurai drīz gaidāmas dzemdības

Grūtniecība (latīņu: graviditas) ir viena vai vairāku pēcnācēju iznēsāšana, zināmi kā auglis un embrijs, sievietes dzemdē. Grūtniecībā var būt daudzējāds grūtniecības periods, kā dvīņu vai trīnīšu gadījumā. No visām zīdītāju grūtniecībām cilvēka grūtniecība ir visvairāk izpētīta. Dzemdniecība ir ķirurģiska nozare, kas pēta un rūpējas par augsta riska grūtniecību. Dzemdniecība var arī nebūt ķirurģiska nozare, jo speciālisti rūpējas arī par grūtniecību un stāvoklī esošo sievieti.

Dzemdības parasti notiek apmēram 38 nedēļas pēc apaugļošanās (koncepcijas), aptuveni 40 nedēļas no pēdējā normālā menstruālā perioda (LNMP) cilvēkos. Pasaules Veselības organizācijas noteiktais normālais dzemdību termiņš ir starp 37 nedēļām un 42 nedēļām. Šī datuma aprēķināšanā ietilpst 28 dienu perioda sākšanās.

Pēc Starptautiskās slimību klasifikācijas grūtniecība ir klasificēta kā "faktors, kas ietekmē veselību, un sakari ar veselības aprūpes darbiniekiem".[1] Tās kods pēc SSK-10 ir Z33.

Fizioloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pregnancy timeline lv.svg

Visizteiktākās pārmaiņas grūtniecības laikā ir veģetatīvajā nervu sistēmā. Pirmajos grūtniecības mēnešos pārmaiņas un traucējumi rodas parasimpātiskajā nervu sistēmā, bet grūtniecības otrajā pusē — simpātiskajā nervu sistēmā.

Endokrīnajā sistēmā apstājās olšūnu implantācija. Olnīcā pārstāj nogatavoties folikuli un ovulācija nenotiek.

Diagnoze[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

4D ultraskaņas ekogrāfijā var redzēt, kā žāvājas auglis

Grūtniecības sākumā sieviete pati pēc simptomiem var noteikt, ka ir stāvoklī. Lai varētu pārliecināties, var izmantot grūtniecības testus vai griezties pie ginekologa. Klasiskās grūtniecības pazīmes ir vemšana, pārmērīgs nogurums, vēlme ēst vairāk nekā to dara ikdienā, regulāra urinēšana, it īpaši naktīs. Ne visām sievietēm šīs pazīmes izpaužas.

Grūtniecības laikā augļa un embrija attīstību pārbauda ar ultrasonogrāfiju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Veselības aprūpes iestādes apmeklējums reproduktīvās veselības dēļ (Z30-Z39)» (latviski). Slimību profilakses un kontroles centrs. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 23. martā. Skatīts: 2014. gada 23. jūlijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]