Jaunanglija

Vikipēdijas lapa
Jaunanglija
No augšas no kreisās uz labo: Bostonas panorāma, Portlendhedas bāka Keipelizabetā, Prezidenšalreindža, Bērlingtonas panorāma, Akvinaha, Konektikutas upes ieleja, Providensas panorāma
Logo: Jaunanglija
Karogs (neoficiālais)
Moto: Oficiālais nav. "Aicinājums debesīm" un "Nunquam libertas gratior extat" (Latīniski "Brīvība nekad neparādās labvēlīgākā formā") visbiežāk de facto izmantotie.
New England within the US, highlighted red
Jaunanglijas atrašanās vieta (sarkanā zona) ASV kartē
Location of New England in North America
Jaunanglijas atrašanās vieta (sarkanā zona) Ziemeļamerikā
Sastāvdaļas Konektikuta
Meina
Masačūsetsa
Ņūhempšīra
Rodailenda
Vērmonta
Lielākā aglomerācija
Lielākā pilsēta Bostona
Iedzīvotāji (2020)
 • kopā 15 116 205
Demonīms Jaunanglis, Jenkijs,[1] Novanglis, Novanglikānis (vēsturiskie)[2]
IKP[3]
 • Kopā $1.148 triljoni (2019)
 • uz cilvēku $77000 (2019)
Dialekti Jaunanglijas angļu, Juananglijas franču
Jaunanglija Vikikrātuvē
Jaunanglija Amerikas Savienoto Valstu kartē iekrāsota sarkanā krāsā
Bostona

Jaunanglija (angļu: New England) ir reģions ASV ziemeļaustrumu daļā, kurš sastāv no sešiem štatiem — Meinas, Ņūhempšīras, Vērmontas, Masačūsetsas, Rodailendas un Konektikutas. Jaunanglija robežojas ar Atlantijas okeānu, Kanādu (Kanādas Jūras provinces un Kvebeka) un Ņujorkas štatu.

Vieni no pirmajiem Eiropas kolonistiem no Anglijas Jaunanglijā apmetās 1620. gadā, izveidojot Plimutas koloniju. Pēc desmit gadiem, 1630. gadā, uz ziemeļiem no Plimutas kolonijas puritāņi izveidoja Masačūsetsas līča koloniju Bostonā. Nākamo 130 gadu laikā Jaunanglija piedalījās četros franču un indiāņu karos, līdz briti Ziemeļamerikā uzvarēja frančus un to sabiedrotos pamatiedzīvotājus. 18. gadsimta beigās Jaunanglijas kolonijas uzsāka pretošanās kustību Lielbritānijas parlamenta mēģinājumiem bez kolonistu piekrišanas ieviest jaunus nodokļus. Bostonas tējas dzeršana bija viens no protestiem, kas saniknoja Lielbritāniju. Tā atbildēja ar rīkojumu, kas atcēla kolonijas pašpārvaldes tiesības. Tas 1775. gadā noveda pie atklātas karadarbības un britu izdzīšanas no Jaunanglijas 1776. gadā, kā arī neatkarības deklarācijas 1776. gada jūlijā.

Jaunanglijā parādījās pirmās kustības amerikāņu literatūrā, filozofijā un izglītībā. Reģionam bija nozīmīga loma verdzības atcelšanā un tas bija pirmais reģions ASV, kurā tika ieviesti industriālās revolūcijas sasniegumi. Šobrīd Jaunanglija ir izglītības, augsto tehnoloģiju, apdrošināšanas un medicīnas centrs. Bostona ir tā kultūras, finansiālais, izglītības, medicīnas un transporta centrs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Yankee». The American Heritage Dictionary. Boston, MA : Houghton Mifflin Company. 2000. Skatīts: 2011. gada 28. marts.
  2. «Novanglian». Merriam-Webster. Skatīts: 2023. gada 11. maijs.
  3. Gross Domestic Product by State, 4th Quarter and Annual 2019. Bureau of Economic Analysis. April 7, 2020.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]