Jedinstvo (Lietuva)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Jedinstvo (burtiski: Vienotība, krievu: Единство, lietuviešu: Vienybė, poļu: Jedność)[1] bija promaskaviska un pret lietuviešu neatkarības kustību Sąjūdis vērsta kustība Lietuvas PSR Perestroikas laikā. Kustības mērķi bija līdzīgi Latvijas Internacionālajai Darbaļaužu frontei, kā arī līdzīgai organizācijai Igaunijā,[2] t.i. pretošanās PSRS sabrukumam. Jedinstvo atbalstīja Padomju militāristi un Valsts drošības komiteja.

Bez lielā atbalsta krievu vidū, šai organizācijai bija arī daļējs poļu minoritātes atbalsts. Jedinstvo pat atbalstīja autonoma Poļu nacionāli-teritoriāla reģiona izveidi Lietuvas dienvidaustrumos.[1] Daži komentētāji pat norādījuši, ka organizācijai poļu minoritātes vidū bija pat lielāks atbalsts nekā krieviski runājošo vidū,[3] kas radīja pārsteigumu pat Polijā, kas tobrīd veica dekomunizācijas procesu. PSRS tautas deputātu vēlēšanās tika ievēlēti divi poļi, kas abi bija promaskaviski.

Kustība zaudēja ietekmi pēc Augusta puča, kuru tās līderi bija atbalstījuši. Organizācija ir neaktīva kopš 1991. gada.[4]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]