Pāriet uz saturu

Kābūss ibn Saīds al Saīds

Vikipēdijas lapa
Kābūss ibn Saīds āl Saīds
قابوس بن سعيد آل سعيد
Qābūs ibn Sa’īd Āl Sa’īd
Sultāns Kābūss 2013. gadā
Omānas sultāns
Amatā
1970. gada 23. jūlijs — 2020. gada 10. janvāris
Priekštecis Saīds ibn Taumūrs
Pēctecis Haitams ibn Tariks al Saīds

Dzimšanas dati 1940. gada 18. novembrī
Valsts karogs: Omāna Salala, Maskata un Omāna, Omāna
Miršanas dati 2020. gada 10. janvārī (79 gadu vecumā)
Valsts karogs: Omāna Omāna
Tautība omānietis
Dzīvesbiedrs(-e) Kamila (1976—1979, šķīrušies)
Augstskola Sandhērstas Karaliskā militārā akadēmija
Reliģija musulmanis (ibadīts)
Paraksts

Kābūss ibn Saīds al Saīds vai sultāns Kābūss (arābu: قابوس بن سعيد آل سعيد, dzimis 1940. gada 18. novembrī, miris 2020. gada 10. janvārī) bija Omānas sultāns. 1970. gadā ieguva varu, gāžot no troņa savu tēvu sultānu Saīdu ibn Teimūru. Viņš bija visilgāk valdošais arābu valstu līderis.[1] Valdīja līdz pat savai nāvei 2020. gadā.[2]

Dzimis Omānas otrajā lielākajā pilsētā Salalā un bija vienīgais toreizējā Omānas sultāna dēls. Mācījās Salalā, Punē, bet no sešpadsmit gadu vecuma — Anglijā. Studēja Sandhērstā. Pēc neilga dienesta britu armijā atgriezās Omānā.

Dzimtenē sešus gadus pavadīja mājas arestā, tomēr 1970. gadā ar britu atbalstu apvērsuma rezultātā nāca pie varas. Pārcēla galma mitekli no Salalas uz Maskatu un pārdēvēja sultanāta nosaukumu no Maskatas un Omānas uz Omānu. Ar britu atbalstu apspieda komunistiskās Dienvidjemenas atbalstīto sacelšanos valsts dienvidos.

Valdīja kā absolūts monarhs, kaut arī pēdējā laikā ļāva izveidot parlamentu ar ierobežotām funkcijām. Vēlēšanās drīkstēja piedalīties un kandidēt arī sievietes. Sultāns bija liels rietumu klasiskās mūzikas cienītājs.

2015. gadā viņam tika diagnosticēts zarnu vēzis. Izgāja vairākus ārstēšanās kursus,[3] tomēr 2019. gadā slimība bija atzīta par neārstējamu. Sultāns nebija publiski nosaucis troņmantinieku, jo viņam nebija bērnu, tāpēc pastāvēja bažas par valsts stabilitāti pēc sultāna nāves. Pirms savas nāves 2020. gadā sultāns par savu pēcteci nosauca brālēnu Haitamu ibn Tariku al Saīdu, kas bija strādājis valdībā kā kultūras ministrs.[4]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Priekštecis:
Saīds ibn Teimūrs
Omānas sultāns
1970. gada 23. jūlijs2020. gada 10. janvāris
Pēctecis:
Haitams ibn Tariks al Saīds