Parlaments

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lielbritānijas parlaments.

Parlaments ir tautas pārstāvju sanāksme. Dažādās valstīs parlamentu sauc citādi. Latvijā tā ir Saeima, LietuvāSeims, IgaunijāRīgikogu, KrievijāValsts dome. Vārds "parlaments" ir radies no senfranču valodas un tulkojumā nozīmē "pārrunas". Likumu pieņemšanas sapulci par parlamentu pirmo reizi nosauca Anglijā. Par vecāko parlamentu uzskata Īslandes Altingu, kas sanāk kopš 930. gada.

Veidus, kā tiek organizēta parlamenta deputātu izraudzīšana, sauc par vēlēšanu sistēmām. Ir mažoritārā (angļu: majority — vairākums), proporcionālā un jauktā vēlēšanu sistēma.

Latvijā Saeimas 100 deputātus vēlē reizi 4 gados vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās.[1]

Parlamentāri demokrātiskās valstīs parlaments pilda vienu no trim galvenajām varas funkcijām, visbiežāk, likumdevējvaras funkciju. Parlamenta uzdevumi ir likumu pieņemšana un likumprojektu virzīšana izpildvaras orgānam, kas visbiežāk ir valdība. Parlaments sastāv no parlamenta galvas (prezidenta) un parlamentāriešiem, kas pārstāv/vada kādu no ministrijām.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]