Pāriet uz saturu

Krietnais kareivis Šveiks

Vikipēdijas lapa
Krietnais kareivis Šveiks
Autors Jaroslavs Hašeks
Oriģinālais nosaukums Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Valsts Čehoslovākija
Valoda čehu valoda
Žanrs Romāns
Izdevējs A. Synek Publishers
Izdota 1923

Krietnais kareivis Šveiks ir Jaroslava Hašeka satīriskā romāna saīsinātais nosaukums. Pēc Hašeka nāves grāmatu ilustrēja Jozefs Lada un Georgs Gross. Sākotnējais nosaukums čehu valodā bija Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, burtiski Krietnā kareivja Šveika dēkas pasaules karā.

Hašeks sākotnēji bija paredzējis Šveika piedzīvojumus aprakstīt sešās grāmatās, bet pabeidza tikai četras, kas vēlāk tika apvienotas vienā grāmatā. Viņš mira no tuberkulozes 1923. gadā.

Latviešu valoda bija trešā pasaulē, kurā šis Hašeka romāns 20. gadsimta divdesmito gadu nogalē iztulkots pilnībā. Kopumā Šveiks latviski tulkots sešas, izdots deviņas reizes un astoņas reizes uzvests uz teātra skatuves.[1]

Tematika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jozefa Ladas ilustrācija

Romāna darbība notiek Pirmā pasaules kara laikā Austroungārijā, daudznāciju impērijā, kurā starp tautām ir uzkrājusies spriedze. Karā bojā gāja 15 miljoni cilvēku, no tiem miljons Austroungārijas karavīru. Jaroslavs Hašeks šajā konfliktā pats piedalījās un šos notikumus attēloja Krietnajā kareivī Šveikā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]