Lana Del Rey

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lana Del Rey
Lana Del Rey at the Echo Awards 2013.jpg
Lana Del Rey 2013. gadā
Galvenā informācija
Dzimusi Elizabete Vūlridža Grānta
1985. gada 21. jūnijā (35 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Ņujorka, ASV
Žanri indī pops, kamerpops, alternatīvais roks, Dievs
Nodarbošanās dziedātāja, dziesmu autore, modele
Instrumenti vokāls, ģitāra
Darbības gadi 2008—pašlaik
Izdevēji Interscope, Polydor, Stranger
Mājaslapa lanadelrey.com

Elizabete Vūlridža Grānta (angļu: Elizabeth Woolridge Grant; dzimusi 1985. gada 21. jūnijā), pazīstama ar skatuves vārdu Lana Del Rey, ir amerikāņu dziedātāja un dziesmu autore.

Augusi Ņujorkas priekšpilsētā, dziedātāja pārcēlās uz Ņujorkas centru 18 gadu vecumā, kur viņa iestājās koledžā, sāka rakstīt mūziku un dziedāt dažādos pilsētas klubos.

2008. gadā Lana Del Rey noslēdza līgumu ar neatkarīgu mūzikas ierakstu kompāniju un ierakstīja savā vārdā nosauktu debijas albumu, kurš bija pieejams iTunes jau 2010. gadā. Lana Del Rey nekavējoties atguva albuma tiesības un tas tika izņemts no iTunes drīz pēc tam.

2011. gada jūnijā mūziķe internetā izlaida dziesmu Video Games, kurai pati bija izveidojusi videoklipu. Jau tuvākajos mēnešos dziesmai strauji pieauga popularitāte. Tā paša gada oktobrī dziesma tika izlaista kā singls, kurš iepazīstināja pasauli ar Lana Del Rey debijas albumu Born to Die, kas tika izlaists 2012. gada 31. janvārī ar ierakstu kompānijas Interscope Records sadarbību. Albums Born to Die ieguva pirmo vietu septiņu valstu, tai skaitā Apvienotās Karalistes un Austrālijas, albumu topos.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrākie gadi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Elizabete Grānta ir dzimusi Ņujorkā.[1] 14 gadu vecumā Elizabete iestājās internātskolā Konektikutas štatā.[2] Māksliniecei ir skotu radniecība un viņa ir īpašumu investora Roba Grānta meita, kurš viņu atbalstīja dziedātājas karjeras uzsākšanas sākumposmā.[3] Vēlāk Lana Del Rey iestājās Fordhama Universitātē (Fordham University) Ņujorkā, uzsākot filozofijas studijas.[4]

18 gadu vecumā viņas tēvocis iemācīja viņai spēlēt ģitāru, sākot ar pašiem vienkāršākajiem akordiem. Kad akordi tika apgūti, māksliniece pārcēlās uz Ņujorku, lai uzsāktu mūziķes karjeru. "Es sapratu, ka visticamāk varētu sarakstīt miljons dziesmas no tiem sešiem akordiem, tāpēc pārvācos uz Ņujorku, lai pāris gadus rakstītu visu, ko vien vēlos", atceras Lana Del Rey.[5].

Mūziķes skatuves vārds radās pateicoties biežajām viesošanās reizēm Maiami, kur viņa tikās ar draugiem no Kubas un sarunājās spāniski. Vārds "Lana Del Rey" viņai pašai atgādināja jūras pievilcību, tas izklausījās pietiekami burvīgi, kad tika izrunāts.[6]

2010: Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2010. gada janvārī Lana Del Rey izlaida savu pirmo studijas albumu ar nosaukumu Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant.[7] Tas bija dziedātājas pirmais, profesionāli izlaistais albums, sadarbībā ar neatkarīgās ierakstu kompānijas producentu Deividu Kahni (David Kahne).[7] Viņa uzsvēra, ka Deivids vēlējās sākt ar viņu strādāt jau nākamajā dienā, kad bija saņēmis demo ierakstus. Viņš joprojām ir zināms kā producents, kuram piemīt godīgums un interese veidot mūziku, kura nav tikai pops.[8] Dziedātājas tēvs Roberts Grants palīdzēja meitai ar albuma tirgvedību,[7] kurš sākotnēji uz neilgu laiku bija pieejams iTunes.

2011—2012: Born to Die[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lana Del Rey uzstājoties koncertā 2011. gada 5. decembrī

Vēlāk, 2011. gada jūnijā Lana Del Rey noslēdza līgumu ar ierakstu kompāniju „Stranger Records”, lai vēlāk ierakstītu savu debijas singlu Video Games.[9] 2011. gada oktobrī māksliniece ieguva britu mūzikas žurnāla Q balvu nominācijai Next Big Thing. Lana Del Rey prezentēja savu albumu arī vairākās dzīvajās uzstāšanās, piedaloties dažādos TV raudījumos. Populārais žurnāls Rolling Stone mūziķes uzstāšanos Ņujorkas šovā Bowery Ballroom raksturoja, kā "nervozu, tomēr pasniegtu ar lielu pašpārliecinātību".[10] Albums Born to Die tika izlaists 2012. gada 27. janvārī Īrijā,[11] 30. janvārī tas tika izlaists Apvienotajā Karalistē un jau 31. janvārī visā pasaulē.[12]

Lana Del Rey uzstājās ar divām dziesmām populārajā šovā Saturday Night Live 14. janvārī, tomēr par šo uzstāšanos saņēma plašu kritiku. Mūziķes uzstāšanos aizstāvēja aktieris Denjels Redklifs, kurš, kaut gan pašu uzstāšanos nemaz īsti neredzēja, paziņoja, ka dziedātāja neuzstājās ne tuvu tik slikti, kā apgalvoja kritiķi.[13] Jau pirms uzstāšanās Lana Del Rey aizstāvēja sevi, apgalvojot, ka dzied pietiekami ilgi, lai būtu laba mūziķe, un, ka raidījuma veidotājs Lorns Mihaels (Lorne Michaels) to zina.[14] Pēc šīs uzstāšanās Lana Del Rey tika arī parodēta Kristenas Vīgas izpildījumā.

Otrais singls Born to Die, kā izlaistais albums, iznāca 2011. gada 3. decembrī[15] un mūzikas video, balstīts uz pašas dziedātājs izdomu, sabiedrībā nonāca 14. decembrī.[16] 2012. gada 6. aprīlī tika izlaists arī albuma trešais singls Blue Jeans.

2012. gada jūnijā tika izdots Šerilas Kolas trešais studijas albums A Million Lights, kurā tika iekļauta Lana Del Rey sacerēta dziesma Ghetto Baby. 2012. gada vasarā iznāca arī nākamie divi singli no albuma Born to DieSummertime Sadness un National Anthem. Lana Del Rey 2012. gada 15. jūnijā arī paziņoja, ka strādā pie sava nākamā albuma un ka tam jau ir ierakstītas piecas dziesmas. Vēlāk gan tika nolemts šīs un vēl citas ierakstītās dziesmas iekļaut īpašā pirmā albuma Born to Die versijā Born to Die – The Paradise Edition. Jaunā albuma versija tiks izdota 2012. gada novembrī un vadošais singls Ride no tā tika izdots 25. septembrī.

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Studijas albumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Vāks Nosaukums Papildinformācija
2010 LDR aka Lizzy Grant.jpg Lana Del Ray a.K.a. Lizzy Grant
  • Pirmais studijas albums
  • Izdots: 2010. gada 4. janvārī
  • Izdevējs: 5 Points Records
2012 BornToDieAlbumCover.png Born to Die
2014 UltraviolenceLDR.png Ultraviolence

EP ieraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Vāks Nosaukums Papildinformācija
2008 Lizzy Grant Kill Kill.jpeg Kill Kill
2012 Lana Del Rey – Lana Del Rey – EP.png Lana Del Rey
  • Otrais EP ieraksts
  • Izdots: 2012. gada 10. janvārī
  • Izdevējs: Stranger, Interscope, Polydor
2012 Paradise EP.png Paradise
2012 Lanatropicoepcover.png Tropico

Singli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]