Lejasnormandija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Basse-Normandie
Basse-Normandie map.png Blason region fr Normandie.svg
Galvaspilsēta Kaēna
Lielākās pilsētas Kaēna
Šērbūra-Oktvila
Alensona
Platība 17,589 km²
Iedzīvotāju skaits (2007) 1 453 000
Komūnu skaits 1 812

Lejasnormandija ir Francijas reģions, kas sastāv no 3 departamentiem. Reģions tika izveidots 1956. gadā, kad Normandija tika sadalīta 2 patstāvīgos reģionos - Augšnormandijā un Lejasnormandijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Reģionā vairākās vietās arheoloģiskie izrakumi atklāj Romiešu laika celtnes. Tajā laikā reģions bija sadalīts vairākās pilsētvalstīs. 5. gadsimtā Normandiju iekaroja franki.

9. gadsimtā, līdz ar normāņu iebrukumu, reģions piedzīvoja pamatīgus postījumus.

Otrā pasaules kara laikā no 1940. līdz 1944. gadam Normandija bija vācu okupēta. 1944. gada 6. jūnijā sākās sabiedroto militārā akcija "Operation Overlord", kas paredzēja sabiedroto spēku izcelšanos Lejasnormandijas piekrastē. Šīs militārās akcijas rezultātā pamatīgi cieta reģiona pilsētas un ciemi, kas tika apšaudīti un bombardēti.

Ekonomika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Monsenmišela

Reģiona ekonomika ir lielā mērā balstīta uz lauksaimniecību, ar lopkopības un piena lauksaimniecību, tekstilrūpniecību un augļu ražošanu kā galvenajām nozarēm. Šis reģions ir vadošais Francijā sviesta, svaigā siera, mīksto sieru, sidra ābolu, sidra, puravu, rāceņu un lina sektoros. Lejasnormandijā tiek audzēts vairāk zirgu nekā jebkurā citā Francijas reģionā. Rietumu daļa tiek vairāk izmantota lauksaimniecībā, sakarā ar pļavām klātu līdzenumu. Netālu no Kaēnas tiek iegūtas dzelzs rūdas. Arī tūrisms ir ļoti nozīmīga nozare. Viena no slavenākajām tūrisma vietām ir agro viduslaiku nocietinājums Monsenmišela. Reģionam ir tieša prāmju līnija uz Angliju (no Šērbūras un Kaēnas-Vitstrehamas ostas).