Matrjona Balka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Ģenerāliene Matrjona Balka (Балк Матрена Ивановна), dzimusi Modesta Monsa bija Katrīnas Pirmās galma dāma un ietekmīga favorīte. Joanna Monsa meita, Natālijas Lopuhinas māte, Annas Mons un Vilima Monsa māsa. Vāciete. Piedalījusies Krievijas cara un vēlākā imperatora Pētera Pirmā un savas māsas mīlas Annas sakarā. Ticams, ka cars Pēteris nokārtoja Matrjonas Monsas laulības ar ģenerāli Fjodoru Nikolājeviču Balku. Piesedzot māsas attiecības ar caru Pēteri Matrjona palīdzēja arī Annas sakaram ar Saksijas slepenu sūtni Kenigsekuu, par ko Annai atņēma akmens pili, bet Matrjona samaksāja ar trim gadiem ieslodzījumā. Pēc atbrīvošanas 1706. gadā viņai vajadzēja braukt uz Elbingu, Rīgā, kur Fjodors Balks bija gubernators[1], 1711. gadā iepazinās un satuvinājās ar carieni Katrīnu Aleksējevnu. Matrjona Balk izmantoja Katrīnas tuvību, lai labvēlīgi noskaņotu atkal pret sevi Pēteri, kurš pat steidzās uz viņas dzemdībām.[2] Anna aprecējās vēl ar Prūsijas sūtni Keizerlingu, tas arī nomira, grasījās precēties vēlreiz ar zviedru kapteini Milleru, bet Matrjonas māsa pati nomira 1714. gada 15. augustā.
1718. gadā iecelta par Katrīnas galma dāmu; šajā laikā brālis un māsa ir varenas figūras Krievijas galmā, kur bagātīgi ņēma kukuļus kā starpnieki starp visiem pārējiem un Katrīnu. Pētera ausīs nonāca par intīmām attiecībām starp Vilimu Monsu un Katrīnu Aleksējevnu, tādēļ imperators savas sievas un mīļākās brāļa sakaru izspiegošanu uzticēja tā māsai Matrjonai Balkai, kura to ar dedzību uzņēmās, bet neziņoja. 1724. gada 8. novembrī Pēteris lika ieslodzīt Vilimu, bet 13. novembrī Matrjonu. Imperators pats viņu pratināja, Matrjona atzinās kukuļņemšanā. Vēlāk oficiāli tika atzīts un viņas soda izpildes laikā publicēts, ka kukuļus bija devuši Menšikovi, Dolgorukije, Goļicini, Čerkasskije, grāfs Golovkins, Voļinskis un daudzi citi — tas bija pirmais Krievijā zināmais oficiālais korupcionāru saraksts[3].
Pēteris ar imperatora ukazu nolēma Matrjonu publiskai izpēršanai ar rīkstēm un izsūtīšanai uz Toboļsku.[4] Katrīna lūdzās Matrjonu apžēlot, bet izlūdza vienīgi pēriena cirtienu skaita samazināšanu. Matronu izģērba kailu un publiski izpēra uz ešafota 1724. gada 16.novembrī Troickas laukumā Senāta ēkas priekšā[5] un aizsūtīja, taču Pēteris drīz mira, un Katrīna kļūstot par imperatori apžēloja Matrjonu Balku.[6]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Ровенский Г.В, Богородск-Ногинск. Богородское краеведение
  2. Pētera Pirmā vēstule Volgastā, 1712. gada 15. augustāПетр I. [Письма к царице Екатерине Алексеевне в 1707-1713 гг.] / Сообщ. А.И. Барятинский // Русская старина, 1880. — Т. 28. — № 8. — С. 753-756. — Под загл.: Царица Екатерина Алексеевна. Супруга Петра Великого в 1707-1713 гг.
  3. "Событие. Коррупция при Петре I", Личные Деньги, 2008. gada 27. marts[novecojusi saite]
  4. Балк Матрена Ивановна — Сухарева О.В. Кто был кто в России от Петра I до Павла I, Москва, 2005
  5. Крылов, Александр. «РОГА ДЛЯ ИМПЕРАТОРА: “КАМЕРГЕР МОНС”, “ЛЕДИ ГАМИЛЬТОН ИЗ ПЕТЕРБУРГА”» Archived 2011. gada 14. jūnijā, Wayback Machine vietnē.Новая Юность 2001, № 5(50)
  6. Карабанов, "Статс-дамы и фрейлины Русского двора в XVIII столетии" (в "Русской Старине", 1870 г., II т.). — "Записки" Басевича (в Русском Архиве, 1865 г., стр. 618—619). — Гельбиг, "Русские избранники и случайные люди" (в Русской Старине, 1886 г., № 4) — Д. Л. Мордовцев, "Русские женщины новейшего времени первой половины XVIII в." (СПб. 1874 г.). — М. И. Семевский, "Очерки и рассказы из русской истории XVIII в. Царствование Екатерины Алексеевны. Анна и Вилим Монс" (СПб., 1884 г.).