Miniatūra
Izskats
Šim rakstam ir nepieciešamas papildu atsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, pievienojot vismaz dažas atsauces. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. Meklēt atsauces: "Miniatūra" – ziņas · grāmatas · scholar · brīvi attēli |
Miniatūra ir īsa, maza apjoma prozas darbs (stāsts, luga, apraksts), kam raksturīgas pārdomas vai jūtu tēlojums, parasti bez noteikta sižeta.[1] Tajā ieskicē kaut kādu vienu parādību, līniju vai epizodi, turklāt tam jāiznāk ļoti spēcīgi, lai iespaids lasītājā tiktu radīts jau ar pirmajiem vārdiem. Nevajadzētu būt nevienam liekam vārdam. Ar miniatūru mēģina radīt noskaņu, emocijas, izjūtas, asociācijas. Miniatūra parasti ir maza apjoma tēlojums ar pārdomu raksturu.
Par miniatūrām dēvē arī gleznojumus, ar kuriem ilustrēja viduslaiku rokrakstus (no tā cēlies miniatūras nosaukums — latīņu: minium — sarkanas krāsas, ko lietoja grāmatu noformēšanai), kā arī rūpīgi veidotas mazas glezniņas uz ziloņkaula.
Miniatūras žanra pazīmes:
- īss teksts
- īss prozas darbs ar pārdomu raksturu
- tēlaina valoda
- kodolīgs filozofisks saturs
- subjektīvs vērtējums
- emocionāls stils
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Daina Štokmane, Iveta Vīduša. Literatūra 7. klasei. 1. daļa. Zvaigzne ABC, 2014. 38. lpp.
Šis ar literatūru saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |