Miroslavs Hermaševskis

Vikipēdijas lapa
Miroslavs Hermaševskis
Mirosław Hermaszewski
M. Hermaševskis 1978. gadā
M. Hermaševskis 1978. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1941. gada 15. septembrī
Lipniki, Ukrainas reihskomisariāts, Trešais reihs (tagad Karogs: Ukraina Ukraina)
Miris 2022. gada 12. decembrī (81 gads)
Varšava, Polija
Pilsonība Karogs: Polija Polija
Tautība polis
Kosmonauta informācija
Polijas kosmonauts
Kosmosā pavadītais laiks 7 d 22 h 2 min
Iesaukums 1976. gads
Misija(s) Saljut-6 3. viesekspedīcija
Kosmosa kuģi Sojuz-30
Militārais dienests
Dienesta pakāpe brigādes ģenerālis
Dienesta laiks 1965.—2000.
Valsts Karogs: Polija Polija
Struktūra Gaisa spēki
Nodarbošanās lidotājs
Izglītība Wyzszej Oficerskiej Szkoly Lotniczej, Akademia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Vorošilova Ģenerālštāba kara akadēmija

Miroslavs Hermaševskis (Mirosław Hermaszewski; dzimis 1941. gada 15. septembrī, miris 2022. gada 12. decembrī) bija Polijas pirmais kosmonauts, lidotājs, ģenerālis. 1978. gadā veicis lidojumu kosmosā ar PSRS kosmosa kuģi.

Miroslavs Hermaševskis dzimis Lipniku ciemā, bijušajā Polijas Volīnijas vojevodistē, bet tajā laikā — Trešā reiha Ukrainas reihskomisariātā. 1943. gadā Ukrainas sacelšanās armijas kaujinieki un ukraiņu nacionālisti vairākkārt uzbruka Lipniku ciemam, nogalinot vairākus Miroslava ģimenes locekļus, to skaitā viņa tēvu. Miroslavam brīnumainā veidā izdevās izglābties. Pēc kara Volīnijas teritorija tika iekļauta Ukrainas PSR, un poļi tika deportēti uz Poliju; Hermaševska ģimene apmetās Volovā.

1961. gadā Miroslavs Hermaševskis pabeidza vidusskolu. 1964. gadā viņš pabeidza kara lidotāju skolu Demblinā. Pēc tam dienēja Polijas pretgaisa aizsardzības iznīcinātāju aviācijā. 1971. gadā Hermaševskis pabeidza Polijas karaspēka Ģenerālštāba akadēmiju. 1975. gadā viņš ieguva majora dienesta pakāpi un iecelts par iznīcinātāju aviācijas pulka komandieri.

1976. gada janvārī kopā ar Zenonu Jankovski tika izvēlēts par kosmonauta kandidātu. Decembrī sāka gatavoties kosmiskajam lidojumam Kosmonautu sagatavošanas centrā PSRS. Miroslavs Hermaševskis savu pirmo un vienīgo kosmisko lidojumu sāka 1978. gada 27. jūnijā, kosmosa kuģī Sojuz-30 kopā ar Pjotru Kļimuku dodoties uz staciju Saljut-6. 5. jūlijā viņi atgriezās uz zemes.

Miroslavs Hermaševskis 2016. gadā

Pēc lidojuma kosmosā Hermaševskis turpināja dienestu Polijas bruņotajos spēkos. 1981. gadā, pēc karastāvokļa izsludināšanas Polijā, Miroslavs Hermaševskis tika iekļauts Nacionālās glābšanas kara padomē. 1982. gadā viņš pabeidza Vorošilova Ģenerālštāba kara akadēmiju Maskavā. Līdz 1988. gadam Hermaševskis bija Polijas armijas Galvenās politiskās pārvaldes priekšnieka vietnieks. Pēc tam līdz 1991. gadam viņš bija Augstākās virsnieku lidotāju skolas komendants. Pēc tam bija Polijas Gaisa spēku un pretgaisa aizsardzības pavēlnieka vietnieks. 2000. gadā atvaļinājās no dienesta.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]