Ģenerālis

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par dienesta pakāpi. Par filmu skatīt rakstu Ģenerālis (filma).
Latvijas Bruņoto spēku virspavēlnieks ģenerālis Dāvids Sīmansons (1859—1933).

Ģenerālis (no latīņu: generalis — ‘galvenais’) ir augstāko virsnieku dienesta pakāpe.

Šis termins tiek lietots gandrīz visu pasaules valstu armijās. Ģenerālis var būt gan atsevišķa pakāpe, kas parasti apzīmē augstāko dienesta pakāpi attiecīgās valsts armijā, gan arī jēdziens, kuru attiecina uz virsnieku, kuram ir kāda no ģenerāļa pakāpēm, piemēram, ģenerālmajors, ģenerālleitnants un citas.

Par piecu zvaigžņu ģenerāļiem parasti dēvē feldmaršalus, kuri kaujas laukā attiecīgi vada vislielākās militārās formācijas.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmo reizi šī pakāpe parādījās Francijā, 16. gadsimtā. Lai iegūtu šo augsto virsnieka pakāpi parasti ir jābūt augstākajai militārajai izglītībai un ilgstošai pieredzei dienestā, kas parasti mērāma vairākos desmitos gadu. Šī pakāpe tiek lietota ne tikai militārajā jomā, bet arī daudzos citos dienestos, kuros pastāv dienesta pakāpes, piemēram, policijā, robežsardzē vai glābšanas dienestos.

Iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Parasti ar jēdzienu "ģenerālis" izšķir piecu dažādu dienestu pakāpes, kur, sākot ar zemāko līdz augstākajai, tās tiek sarindotas šādi:

Lietošana Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī Latvijas Bruņotajos spēkos un Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos tika un tiek lietota šī dienesta pakāpe, tāpat arī Valsts policijā, Valsts robežsardzē un Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Latvijas karaspēka ģenerāļu apkakles zīmotnes uz parādes militārā tērpa[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

NATO valstu ģenerāļu uzpleči[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Armed forces by numbers». thecalculatorsite.com. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2017. gada 8. oktobrī. Skatīts: 2017. gada 16. jūlijs.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]