Mopsis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Mopsis
Izcelsme Ķīna
Īpašības
Svars 6,3 - 8,1 kg
Augstums skaustā Tēviņi: 30 - 40 cm
Apmatojuma veids īss, gluds, blīvi pieguļošs.
Krāsa melns, sudrabains, aprikožu, bēša ar melnu masku.
Metiena lielums 3-5 kucēns(-i)
Dzīves ilgums 13 - 15 gadi
Suns
Canis lupus familiaris

Mopsis ir ķīniešu izcelsmes suņu šķirne, kas pēc Starptautiskās kinoloģiskās federācijas klasifikācijas (SKF) pieder pie 9. grupas, 11. sekcijas ar numuru 253, bez darba spēju pārbaudes. Patronāta valsts ir Lielbritānija, kur tos, tā pat kā Austrālijā un Amerikas savienotajās valstīs pazīst zem nosaukuma Pug[1]. Nosaukums 'mopsis' ir cēlies no nīderlandiešu valodas (nīderlandiešu: Mopshond).

Mopši ir iemantojuši popularitāti visā pasaulē. Latvijas Mopšu klubs reģistrēts 1999. gada 16. decembrī.[2] Regulāri notiek speciālas mopšu izstādes, kurās tiek noteikti skaistākie šīs šķirnes pārstāvji.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tas ir neliela auguma drukns, kompakts suns. Augums skaustā 30—40 cm, svars 6,3 - 8,1 kg abiem dzimumiem. Galva samērā liela, apaļa, nedrīkst būt ābola formas. Purns ir strups, kvadrātveida, neuzrauts, ar labi izteiktām krokām. Standarts precizē, ka krokas nedrīkst traucēt dzīvnieka elpošanu un acu plakstiņu kustības. Nāsīm jābūt labi atvērtām. Pilna zobu formula. Neliels prognātisms. Šķībs sakodiens vai par zobu starpu izkārta mēle ir augstākā mērā nevēlami. Acis diezgan lielas, apaļas formas, tumšas, ar maigu un skumju skatienu, ļoti spožas, uzbudinājumā ugunīgas. Acs ābolu izspiešanās no acu dobumiem (eksoftalmija) nav pieļaujama. Ausis ir plānas, nelielas un samtainas. Pēc formas tās var būt vai nu atliektas atpakaļ ar galiem orientētiem uz sāniem, kas atsedz auss gliemeni, tā saucamās 'rožu ausis', vai nu vērstas acu virzienā, ar cieši pie galvas piekļautiem galiem, kas aizsedz auss iekšpusi, tā saucamās 'pogveida ausis'. Priekšroka dodama pēdējam variantam. Kakls veido kumpu sprandu, tas ir spēcīgs, apjomīgs, bet pietiekami garš, lai lepni nestu galvu. Muguras līnija taisna, ne izliekta, ne ieliekta. Plecs ieslīps. Krūškurvis plats, ar labi izliektām ribām. Priekškājas taisnas, spēcīgas, vidēja garuma, novietotas labi zem ķermeņa. Pakaļkājas ar labi izteiktiem ceļiem, vidēja garuma, arī novietotas labi zem ķermeņa, apskatot no aizmugures tās ir taisnas un paralēlas. Ķepas ne tik garas kā zaķa ķepa, bet ne tik apaļas kā kaķa ķepa, pirksti labi atdalīti, nagi melni. Kustoties kājas paceļas un nolaižas tieši zem pleciem, izdarot spēcīgus, plašus vēzienus, ķepas vērstas tieši uz priekšu, negriežoties ne uz iekšu, ne uz āru. Pakaļkājas kustās brīvi ar labu kustīgumu ceļos. Aste augsti novietota, sagriezta cik cieši vien iespējams, guļ uz gūžām. Divkārt sagriezta aste ir augstākā mērā vēlama. Apmatojums smalks, gluds, mīksts, īss un spīdīgs, nedz rupjš, nedz pūkains. Kažoks var būt sudrabains, aprikožu, bēša vai melnā krāsā. Gaiša toņa suņiem ir melns purns, ko sauc par "masku"[1].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Nomenclature des races de la FCI. PUG (253). Federation Cynologique Internationale.
  2. Lursoft dati.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]