Murkšķi

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Murkšķi
Marmotini (Pocock 1923)
Kalifornijas zemes vāvere (Spermophilus beecheyi)
Kalifornijas zemes vāvere (Spermophilus beecheyi)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Grauzēji (Rodentia)
Dzimta Vāveru dzimta (Sciuridae)
Apakšdzimta Zemes vāveres (Xerinae)
Cilts Murkšķi (Marmotini)
Murkšķi Vikikrātuvē

Murkšķi, murkšķu cilts (Marmotini) ir viena no trijām vāveru dzimtas (Sciuridae) zemes vāveru apakšdzimtas (Xerinae) grauzēju ciltīm. Šajā apakšdzimtā ietilpst arī Āfrikas vāveru cilts (Protoxerini) un asspalvaino zemes vāveru cilts (Xerini)

Murkšķu ciltī vispazīstamākās ir murkšķu ģints (Marmota), susliku ģints (Spermophilus) un prērijas suņu ģints (Cynomys). Kopumā murkšķu ciltī ir 6 mūsdienās dzīvojošas ģintis[1].

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Murkšķu cilts dzīvnieki ir ļoti dažādi auguma izmēros un ieradumos, tomēr viena īpašība tiem piemīt visiem; spēja vertikāli tupēt uz pakaļkājām ļoti ilgu laiku, justies ērti un vērot apkārtni, vai netuvojas briesmas. Murkšķu cilts dzīvnieki ir izteikti sociāli un daudzas sugas mēdz veidot kompleksas kolonijas. Lielākā daļa murkšķu ir ar īsām astēm un liela auguma. Alpu murkšķis (Marmota marmota) ir vislielākais visā vāveru dzimtā[2].

Burunduki (Tamias) atšķirībā no citiem murkšķu ciltī lielāko daļu dzīves pavada kokos, kā arī tiem ir citas īpašības, kas tos padara līdzīgus parastajām koku vāverēm (Sciurinae)

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Thorington, R.W. & Hoffmann, R.S. (2005): Family Sciuridae. In: Mammal Species of the World—A Taxonomic and Geographic Reference: 754–818. Johns Hopkins University Press, Baltimore.
  2. Marmotini (Tribe)
  3. ADW: Marmotini: Classification

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]