Organisation Todt

Vikipēdijas lapa
Organisation Todt strādnieki Rietumu vaļņa būvniecības darbos (1940. gads)

Organisation Todt (latviešu: Tota organizācija — nosaukta par godu tās pirmajam vadītājam Fricam Totam, saīstināti — OT) bija militarizēta Trešā Reiha organizācija, kas realizēja lielus, valstiski svarīgus būvniecības projektus.

Organizācija tika izveidota 1938. gada nogalē. Tās pirmais vadītājs bija Frics Tots, kurš tobrīd bija Trešā Reiha ģenerālpilnvarotais būvniecības ekonomikas jautājumos. Par iemeslu Organisation Todt izveidei kalpoja nepieciešamība izbūvēt Rietumu valni, kas ļautu vāciešiem valsts rietumos turēt mazākus spēkus, kā arī traucētu francūžiem attīstīt uzbrukumu kara gadījumā. Šī projekta paveikšanai Organisation Todt apvienoja valsts, privātos uzņēmumus un Reichsarbeitsdienst spēkus. Pēc šī projekta realizācijas organizācijai tika uzdots veikt arī citu lielu militārbūvju celtniecību. Tā izbūvēja Atlantijas valni un zemūdeņu bāzes, Fau raķešu palaišanas laukumus, bunkurus un patvertnes civiliedzīvotājiem, rūpniecības uzņēmumiem utml. būves. Paralēli tai bija jāveic infrastruktūras atjaunošanas darbi vāciešu okupētajās teritorijās. Otrā pasaules kara laikā OT tika nodarbināti arī karagūstekņi un koncentrācijas nometņu ieslodzītie.

Sākotnēji OT bija patstāvīga organizācija, tomēr jau 1940. gadā tā tika integrēta Bruņojuma un munīcijas ministrijā, kuru vadīja Tots. 1942. gadā, kad Tots gāja bojā aviokatastrofā, par tās vadītāju līdz pat kara beigām kļuva Alberts Špērs. Organizācijai bija savas uniformas, rokas apsēji un dienesta pakāpes.