Organisation Todt

Vikipēdijas lapa
Tota organizācija (OT)
Organisation Todt
Tota organizācijas vimpelis

Sieviete ar Osterbaitera OT zīmotni Aušvicā
Inženierceltniecība un militārā inženierija pārskats
Izveidota 1933. gadā
Izjukusi 1945. gadā
Jurisdikcija Karogs: Vācijas Impērija Trešais reihs
Inženierceltniecība un militārā inženierija vadītājs
Organisation Todt strādnieki Rietumu vaļņa būvniecības darbos (1940. gads)

Organisation Todt (latviešu: Tota organizācija — nosaukta par godu tās pirmajam vadītājam Fricam Totam, saīstināti — OT) bija militarizēta Trešā reiha organizācija, kas realizēja lielus, valstiski svarīgus būvniecības projektus.

Organizāciju izveidoja 1938. gada nogalē. Tās pirmais vadītājs bija Frics Tots, kurš tobrīd bija Trešā reiha ģenerālpilnvarotais būvniecības ekonomikas jautājumos. Par iemeslu Organisation Todt izveidei kalpoja nepieciešamība izbūvēt Rietumu valni, kas ļautu vāciešiem valsts rietumos turēt mazākus spēkus, kā arī traucētu francūžiem attīstīt uzbrukumu kara gadījumā. Šī projekta paveikšanai Organisation Todt apvienoja valsts, privātos uzņēmumus un Reichsarbeitsdienst spēkus. Pēc šī projekta realizācijas organizācijai tika uzdots veikt arī citu lielu militārbūvju celtniecību. Tā izbūvēja Atlantijas valni un zemūdeņu bāzes, Fau raķešu palaišanas laukumus, bunkurus un patvertnes civiliedzīvotājiem, rūpniecības uzņēmumiem un tamlīdzīgas būves. Paralēli tai bija jāveic infrastruktūras atjaunošanas darbi vāciešu okupētajās teritorijās. Otrā pasaules kara laikā OT nodarbināja arī karagūstekņus un koncentrācijas nometņu ieslodzītos.

Sākotnēji OT bija patstāvīga organizācija, tomēr jau 1940. gadā to integrēja Bruņojuma un munīcijas ministrijā, kuru vadīja Tots. 1942. gadā, kad Tots gāja bojā aviokatastrofā, par tās vadītāju līdz pat kara beigām kļuva Alberts Špērs. Organizācijai bija savas uniformas, rokas apsēji un dienesta pakāpes.