Osvalds Mednis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Osvalds Mednis
Osvalds Mednis
Osvalds Mednis 1920. gados.
Dzimis 1898. gada 29. augustā
Valsts karogs: Krievijas Impērija Rīga, Krievijas impērija (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1987. gada 8. martā (88 gadu vecumā)
Valsts karogs: Vācijas Demokrātiskā Republika Parhima, VDR
Nodarbošanās aktieris, laborants

Osvalds Mednis (1898—1987) bija latviešu karavīrs un aktieris, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris. Ievērību guvis ar savu dalību pirmajā lielformāta Latvijas spēlfilmā Lāčplēsis kur atveidojis Melno bruņinieku.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Osvalds Mednis dzimis 1898. gada 29. augustā Rīgā. Ieguvis pamatskolas izglītību. 1. pasaules kara laikā dienējis Rīgā, piefrontes Galvenajā štābā. 1919. gada 7. jūlijā brīvprātīgi iestājies Latvijas armijā 8. Daugavpils kājnieku pulkā. Piedalījies daudzās kaujās pret Bermontiešiem un arī vēlāk pret bolševikiem Latgalē. 1922. gadā apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni par 1919. gada 3. novembra uzbrukumu Spilves pļavās, kur Mednis ar dažiem vīriem devās ienaidnieka aizmugurē un sabojāja telefona vadus, tādējādi izraisot apjukumu pretinieka rindās kā rezultātā iegūstot divus ložmetējus, kā arī citas trofejas. No armijas atvaļināts 1921. gada martā.[1]

Pēc kara dzīvojis Rīgā un strādājis par laborantu ķīmijas preču fabrikā. 1920. gados arī apmeklējis Aleksandra Rusteiķa kinoaktieru studiju Sfinkss. Ticis izraudzīts par aktieri pirmajā lielformāta Latvijas spēlfilmā Lāčplēsis, kur atveidojis Melno bruņinieku. Šī 1930. gadā pirmizrādi piedzīvojusi filma šodien ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā.[2] Bijis precējies ar vācbaltieti, kā rezultātā 1941. gada 17. februārī izceļojis uz Vāciju.

Pēc 2. pasaules kara nokļuvis Vācijas Demokrātiskajā republikā kur arī nodzīvojis visu atlikušo mūžu. Strādājis par naktssargu kādā rūpnīcā Parhimā. Miris 1987. gada 8. martā Parhimā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]