Psion

Vikipēdijas lapa
Psion Ltd.
Tips Kapitālsabiedrība
Darbības joma elektronika
Dibināts 1980. gads
Galvenais birojs Londona, Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Produkti rokā turami datori
Mātes uzņēmums Motorola Solutions Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Tīmekļa vietne psion.com

Psion Ltd. ir Apvienotās Karalistes uzņēmums, kas ražo rokā turamus datorus. Dibināts 1980. gadā. Kopš 2012. gada Motorola Solutions sastāvā. Galvenais birojs atrodas Londonā.

Psion ražo rokā turamus datorus, automašīnā iemontējamus datorus, kā arī bezvadu ierīces. Produkcija paredzēta rūpniecības, apkalpošanas, tirdzniecības, transporta un citām nozarēm.

Psion Series 3a

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1980. gadā Deivids Poters (David Potter) dibināja uzņēmumu Psion PLC, lai, sadarbībā ar Sinclair Research, izstrādātu spēles un citu programmatūru ZX81 un ZX Spectrum mājas datoriem. Uzņēmuma nosaukums veidots no vārdiem Potter Scientific Instruments ("Potera zinātniskie instrumenti"). Tā kā akronīms PSI jau tika plaši izmantots, Poters tam pievienoja ON, tādējādi izveidojot unikālu nosaukumu PSION.

1983. gadā Psion izstrādāja biroja lietojumprogrammu paketi Sinclair QL personālajam datoram. 1984. gadā izlaists kabatdators Psion Organiser, kas bija pasaulē pirmais rokā turamais dators. 1986. gadā izlaista tā uzlabota versija Psion Organiser II, kas tiek uzskatīta par pirmo plaukstdatoru. 1987. gadā Psion sāka izstrādāt ierīču sēriju SIBO (SIxteen Bit Organiser) un jaunu operētājsistēmu EPOC tai. 1988. gadā Psion akcijas sāktas kotēt Londonas fondu biržā.[1] 1989. gadā iegādāts modemu ražotājs Dacom.

1990. gadu sākumā Psion sāka izlaist klēpjdatoru sēriju MC, bet, tā kā tos ražoja Anglijā, tad ražošanas izmaksas bija augstas un tie nespēja konkurēt ar austrumvalstu ražojumiem. 1991. gadā izlaists kabatdators Psion Series 3 ar QWERTY tastatūru. Tas un nākamie modeļi ieguva lielu popularitāti. 1996. gadā Psion restrukturēts četrās nosaļās: Computers, Industrial, Dacom un Software. 1997. gadā izlaists kabatdators Psion Series 5. Tā kā tā operētājsistēma (32 bitu EPOC) nebija savietojama ar Series 3, tad šis produkta pārdošanas apjomi nebija tik lieli kā Series 3. 1998. gadā Psion kopā ar viedtālruņu izstrādātājiem Zviedrijas Ericsson, Somijas Nokia un ASV Motorola dibināja uzņēmumu Symbian Ltd., lai attīstītu operētājsistēmu EPOC, kuru pārdēvēja par Symbian. Šajā uzņēmumā Psion iekļāva savu Software nodaļu un ieguva 31 % kapitāldaļu. 1999. gadā izlaists miniatūrs klēpjdators Psion Series 7.

2000. gadā nopirkts Kanādas minidatoru ražotājs Teklogix, kuru pārdēvēja par Psion Teklogix un kurš kļuva par Psion lielāko nodaļu. 2001. gadā Psion pārtrauca izlaist plaukstdatorus plaša patēriņa tirgum. 2002. gadā izveidota jauna nodaļa Psion Software, kas izstrādāja Push email risinājumus Symbian viedtālruņiem, Microsoft Exchange un Lotus Notes; 2003. gadā Psion šo biznesu pārdeva ASV uzņēmumam Visto. 2003. gada septembrī Motorola savas Symbian daļas pārdeva Nokia un Psion.[2] 2004. gada februārī Psion par 137 miljoniem EUR savas Symbian daļas pārdeva Nokia, jo Symbian operētājsistēma vairs nebija tās stratēģijas pamatā.[3]

2012. gadā uzņēmumu par 200 miljoniem USD nopirka Motorola pēctecis Motorola Solutions. Pārtraukta akciju kotēšana Londonas fondu biržā.[4]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]