Radža Čari

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Radža Čari
Raja Chari
Radža Čari 2021. gadā
Radža Čari 2021. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1977. gada 24. jūnijā (44 gadi)
Milvoki, Viskonsina, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Kosmonauta informācija
NASA astronauts
Kosmosā pavadītais laiks pašalaik kosmosā
Iesaukums 2017. gads
Misija(s) 1. SKS-66, SKS-67
Kosmosa kuģi SpaceX Crew-3
Militārais dienests
Dienesta pakāpe pulkvedis
Dienesta laiks kopš 2001. gada
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Struktūra Gaisa spēki

Radža Džons Vurputors Čari (Raja Jon Vurputoor Chari, dzimis 1977. gada 24. jūnijā) ir ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) astronauts, ASV Gaisa spēku pulkvedis.

Agrīnā dzīve un izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Radža Čari piedzima Viskonsinas štata Milvoki tēva Srēnivasa V Chari (Sreenivas V Chari), dzimuša Indijas Telangānas štatā, un mātes Pegijas Egbertas (Peggy Egbert) ģimenē. Viņš bērnību pavadīja Cidarfollsā, Aiovā 1995. gadā Čari beidza Kolumbusas vidusskolu Vaterlo.

Radža Čari iestājās ASV Gaisa spēku akadēmijā Kolorādospringsā, Kolorādo štatā, un 1999. gadā viņš ieguva zinātņu bakalaura grādu astronautikas inženierijā un inženierzinātnēs, ar otršķirīgo jomu matemātikā. Pēc absolvēšanas Čari iestājās Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā Kembridžā, un 2001. gadā ieguva zinātņu maģistra grādu aeronautikā un astronautikas inženierijā.

Militārā karjera[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc studiju beigšanas Radža Čari iestājās Vensas Gaisa spēku bāzes (Oklahoma) pēcdiploma pilota kursos. Viņš piedalījās lidmašīnu F-15E Strike Eagle mācībās Seimora Džonsona Gaisa spēku bāzē Ziemeļkarolīnā. 2003. gadā viņš tika pārvietots uz Elmendorfas GSB Aļaskā, un piedalījās Irākas karā. 2006. gadā viņš tika komandēts uz RAF Lakenheath bāzi Anglijā. 2007. gadā Čari apmeklēja ASV Jūras spēku izmēģinātājpilotu skolu Patuksentriverā Merilendā kā gaisa spēku apmaiņas virsnieks. 2008. gadā viņš tika pārcelts uz Inglinas (Eglin) GSB Floridā, kur viņš dienēja par APG-63 un APG-82 aktīvās elektroniski skenējošā masīva radara programmas projekta izmēģinātājpilotu. Čari arī apmeklēja ASV Armijas pavēlniecības un ģenerālštāba koledžu Fortlīvenvortā Kanzasā, ko absolvēja 2012. gada decembrī. Pēc tam viņš dienēja par CENTCOM laikjutīgas mērķēšanas virsnieku. 2015. gadā viņš kļuva par komandējošo virsnieku 461. lidojuma izmēģinātāju eskadriļā Edvardsa GSB Kalifornijā.

Kosmonauta karjera[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2008. gadā Radža Čari pieteicās NASA 20. astronautu grupas uzņemšanā, bet neizturēja atlasi.

2017. gada 7. jūnijā Radža Čari tika izvēlēts par NASA 22. astronautu grupas kandidātu, un augustā viņš sāka divu gadu astronauta apmācību. 2020. gada 10. janvārī viņš ieguva astronauta kvalifikāciju.

2020. gada 9. decembrī Čari tika iekļauts Artemis komandā, "lai palīdzētu sagatavot ceļu nākamajām Mēness misijām, tostarp pirmās sievietes un nākamā vīrieša nosūtīšanai pa Mēness virsmu 2024. gadā". 14. decembrī viņš kļuva par pirmo astronautu no 22. grupas, kurš izvēlēts kosmosa misijai — viņu iekļāva SpaceX Crew-3 apkalpē.

Radžas Čari pirmais kosmiskais sākās 2020. gada 16. novembrī, esot kosmosa kuģa SpaceX Crew-3 komandierim. Viņš bija Starptautiskās kosmosa stacijas 66. ekspedīcijas lidojuma inženieris.

Kosmisko lidojumu kopsavilkums:

Kosmosa kuģis Starts Nolaišanās Apkalpes biedri Pozīcija Ilgums Piezīmes
SpaceX Crew-3 11.11.2021. Tomass Maršbērns
Matiass Maurers
Keila Barona
Kosmosa kuģa komandieris pašlaik kosmosā SKS-66, SKS-67

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]