Renovācija
Renovācija (no latīņu: renovatio — atjaunošana) ir uzlabošanas un rekonstrukcijas process, kā arī būves pielāgošana mūsdienu vajadzībām, neizjaucot struktūras integritāti. Parasti izmanto attiecībā uz būvniecības jomu.
Renovācijas darbus var klasificēt šādi:
- kapitālais remonts
- kapitālieguldījumu uzlabojumi jeb uzlabojumi (ēkas rekonstrukcija, iekārtu un sistēmu modernizācija u. c.), kas uzlabo ēkas ekspluatācijas vides kvalitāti
- ēkas paplašināšana, lai palielinātu tās platību
- konservācija, lai uzlabotu ēkas saglabāšanu
- restaurācija, tostarp atjaunošana, lai saglabātu, atjaunotu vai uzlabotu arhitektūras ārējo izskatu
Māju renovācija Eiropas Savienībā
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Eiropas Savienības dalībvalstīs ar bijušo plānveida ekonomiku, kur ir saglabājušās tipiskas komunistiskā perioda daudzdzīvokļu ēkas, tos atjaunošano, pilnībā nomainot iekšējās inženierkomunikācijas, nomainot jumtus un siltinot fasādes, lai palielinātu ēku energoefektivitāti. Tā palielina arī īpašuma vērtību.
Latvijā
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Latvijā ir 13 500 daudzdzīvokļu namu, kas būvēti padomju laikos un kuri būtu jārenovē.[1] Par ēkas renovāciju ir jāvienojas dzīvokļu īpašniekiem, nepieciešams sasaukt dzīvokļu īpašnieku sapulci.[2] Pēc tam ēkai jāveic energoaudits, kurā tiek norādīts, kādi pasākumi būs jāveic, un tad var pieteikties valsts attīstības finanšu institūcijai "Altum". Ja viss ar dokumentiem ir kārtībā, "Altum" aizdos naudu, un aptuveni pusi no izmaksām segs Eiropas Savienība. Galvenā prasība, kas jāsasniedz, saņemot ES finansējumu, ir primārās enerģijas patēriņa samazināšana mājai vismaz par 30%. Vidējais enerģijas patēriņa ietaupījums esot apmēram 50—60% — labākajām mājām par 65%, sliktākajām ap 40%.
Galerija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]-
Dzīvojamā māja Igaunijā
-
Prāga, Čehija
-
Salaspils dzelzceļa stacija
Skatīt vēl
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ ««Dziļā renovācija» – kā padomju daudzdzīvokļu ēkas siltina un atjauno Igaunijā». www.lsm.lv (latviešu). Skatīts: 2023-10-05.
- ↑ «Ēku renovācija turpinās, par tās nepieciešamību šaubu nav». LA.LV (latviešu). Skatīts: 2023-10-05.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Renovācija.
|