Pāriet uz saturu

Resursu centrs sievietēm "Marta"

Vikipēdijas lapa

Resursu centrs sievietēm "Marta" ir nevalstiskā organizācija, kas aizstāv sieviešu tiesības un sniedz atbalstu krīzes situācijās.[1] Centra birojs atrodas Rīgā, Matīsa ielā 49—3. 2017. gadā biedrība mainīja nosaukumu uz Centrs MARTA.[2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centra MARTA pirmsākumi saistīti ar Somijas zviedru sieviešu apvienību Martha, ar ko sadarbojoties 2000. gada 5. maijā tika uzsākta centra darbība Latvijā. Kā biedrība Centrs MARTA reģistrēts 2004. gada 18. augustā, tai ir piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss.[3] Biedrības vadītāja ir Iluta Lāce.[4]

Darbības virzieni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vardarbības mazināšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centrs MARTA iestājas par vardarbības pret sievieti izskaušanu, sniedzot speciālistu konsultācijas cietušajiem no vardarbības ģimenē vai cilvēku tirdzniecības. Centrā iespējams saņemt sociālā darbinieka, psihologa, psihoterapeita, jurista un koučinga speciālista konsultācijas.

Cilvēku tirdzniecības upuru atbalsts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centrā MARTA darbojas informatīvais tālrunis cilvēku tirdzniecības upuriem. Iespējams ziņot par cilvēku tirdzniecības gadījumiem, iegūtu informāciju pirms došanās darbā uz ārvalstīm, pieteikt jurista konsultāciju par noslēgto darba līgumu, saņemt informāciju par palīdzības iespējām cilvēku tirdzniecības upuriem Latvijā. Kopš 2015.gada MARTA nodrošina valsts apmaksāto sociālo rehabilitāciju cilvēku tirdzniecības upuriem (vīriešiem un sievietēm).[5]

Interešu aizstāvība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centra MARTA eksperti uzrauga un ietekmē politikas veidošanas procesus, iestājoties par Latvijas pilsoniskās sabiedrības stiprināšanu un uz dzimumu balstītas diskriminācijas novēršanu. Viens no centra mērķiem ir arī sociālās atstumtības mazināšana, strādājot pie sieviešu stimulēšanas atgriezties vai piekļūt darba tirgum, līdzsvarot ģimenes un darba dzīvi, attīstīt elastīgākas un efektīgākas darba organizācijas un atbalsta dienestu formas, kā arī pie nacionālās spriedzes mazināšanas un cilvēku tirdzniecības upuru rehabilitēšanas un reintegrēšanas. Centrs MARTA veido sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām un attiecīgajām valsts institūcijām nacionālajā un starptautiskajā līmenī.

Jauniešu projekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2010. gada Centrs MARTA uzsācis preventīvu darbu ar jauniešiem vardarbības, seksuālās ekspluatācijas un sabiedrībā pastāvošo aizspriedumu mazināšanai. Centrs MARTA līdzdarbojies divu metodisko materiālu izstrādē preventīvajam darbam ar jauniešiem:

 • "Rokasgrāmata zēnu un meiteņu grupu vadītājiem" (2011). Zēnu un meiteņu grupu metode ir neformālās izglītības metode, kas aizgūta no Skandināvijas valstīm sadarbībā ar Ālandu miera institūtu. Metode paredz darbu atsevišķās grupās 13 — 16 gadus veciem zēniem un meitenēm speciāli apmācītu līderu vadībā[6].
 • Ceļvedis "DARI" (2015). "DARI" (angļu: ACT Pack) ir intervences programma skolām un jauniešu centriem, kas iekļauj divu dienu darbnīcu par seksuālo aizskaršanu. Programma darbojas pēc principa "jaunietis jaunietim"[7] — divi apmācības izgājuši jaunieši (meitene un puisis) kopā ar vienu pieaugušo vada aktivitātes 10—15 jauniešiem, kas mazliet jaunāki par vadītājiem.

Forums "Celies"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2016. gadā Centrs MARTA uzsāka projektu, kura mērķis ir iesaistīt vīriešus dzimumu līdztiesības veicināšanas darbā — ne tikai aicina vīriešus domāt un diskutēt par jautājumiem, kas saistīti ar dzimumu līdztiesību, bet aktualizēt arī vīrietības dažādos aspektus. Jautājumu spektrs ir plašs — no vīrišķības izpratnes, dažādām vīriešu seksualitātēm, emociju komunikācijas, līdz dzīvesstiliem un vīrietības daudzveidībai atšķirīgās kultūrās un laikmetos. Tādējādi Forums ir paredzēts kā vieta domapmaiņai cilvēkiem no Latvijā līdz šim savrupām sfērām — dažādām ar jauniešiem saistītām iniciatīvām, humanitārās un sociālās zinātnes, uzņēmējdarbības vides, valsts institūcijām un citām sadzīves jomām.

Attīstības sadarbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centrs MARTA darbojas arī starptautiskā līmenī, mērķtiecīgi strādājot atbalsta veidošanai Uzbekistānas sieviešu integritātes veicināšanā un ģimeņu stiprināšanā. Tiek veikta regulāra pieredzes apmaiņa Uzbekistānā, sniedzot rekomendācijas, tiekoties ar atbildīgajām institūcijām, kā arī sievietēm, kuras dzīvo smagos apstākļos, veidojot atbalsta sistēmu. 2016. gadā Centrs MARTA apmācīja Kirgizstānas un Tadžikistānas sabiedriskās organizācijas, lai sekmētu meiteņu piekļuvi izglītībai, tādējādi arī piekļuvi darba tirgum.[8]

Pētniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centrs MARTA veic pētniecisko darbu dažādu projektu ietvaros.

Gads Nosaukums
2015 Pētījums par seksuālo aizskaršanu Eiropas Savienības valstu jauniešu vidū
2013 Pētījums par sieviešu rekrutēšanu prostitūcijai un sieviešu tēla konstruēšanu interneta vidē, kā arī par faktoriem, kas ietekmē sieviešu iesaistīšanos prostitūcijā
2011 Pētījums par dzimumu stereotipiem jauniešu vidū
2011 Ekoloģiskās pēdas pētījums Latvijā, salīdzinot iedzīvotāju patēriņa paradumus dzimumu perspektīvā

Mūzikas albumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2008. gada Centrs MARTA praktizē radošu finanšu piesaisti, izdodot mūzikas albumus un koncertējot. Pirmais albums atnesa organizācijai Robina Huda balvu Starptautiskajā finanšu piesaistes forumā Prāgā un AB Sabiedriskā Labuma fonda apbalvojumu par inovatīvāko finansējuma piesaistes ideju. 2011. gadā biedrība producēja savu otro albumu "Stipri vārdi", kas caur latviešu tautasdziesmu aranžējumiem atklāj sievietes spēku, gudrību un mīlestību.[9]

Sadarbība ar privātpersonām[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centra MARTA darbību atbalstījuši vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki, piemēram, operdziedātājas Inese Galante[10] un Evita Zālīte,[11] bijusī Latvijas Republikas iekšlietu ministre Linda Mūrniece, etnomuzikoloģe Zane Šmite, aktieris un režisors Jurijs Djakonovs, uzņēmēja Lotte Tisenkopfa-Iltnere.

Finansējums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2021. gadā starp galvenajiem ienākumu avotiem bija gan dažādas ārvalstu vēstniecības – Zviedrijas vēstniecība Latvijā, Somijas vēstniecība Latvijā, Norvēģijas vēstniecība Latvijā, Kanādas vēstniecība Latvijā, ASV vēstniecība Latvijā, Nīderlandes vēstniecība Latvijā, Lielbritānijas vēstniecība Latvijā, gan arī ziedojumi no juridiskām personām, t.sk. Madara Cosmetics, Mobilly, Circle K, kā arī ātro kredītu uzņēmums IPF Digital.[12]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «Resursu centra sievietēm oficiālā mājas lapa». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 12. oktobrī. Skatīts: 2013. gada 22. septembrī.
 2. «Arhivēta kopija». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2017. gada 16. maijā. Skatīts: 2017. gada 14. maijā.
 3. Ziedošanas portāls "Labdarības Faktors" http://www.labdaribasfaktors.lv/organizations/1399010-resursu-centrs-sievietem-marta Arhivēts 2012. gada 1. februārī, Wayback Machine vietnē.
 4. «Par Martu». marta.lv.
 5. «Arhivēta kopija». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2017. gada 12. augustā. Skatīts: 2017. gada 14. maijā.
 6. «Resursu centra sievietēm "Marta" oficiālā mājas lapa». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 2. martā. Skatīts: 2015. gada 6. martā.
 7. «Resursu centra sievietēm "Marta" oficiālā mājas lapa». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 2. martā. Skatīts: 2015. gada 6. martā.
 8. http://www.marta.lv/marta-darbiba/attistibas-sadarbiba/lai-meitenes-nepamet-skolu[novecojusi saite]
 9. Latvijas Produkts[novecojusi saite]
 10. Resursu centra sievietēm "Marta" blogs vietnē irir.lv[novecojusi saite]
 11. «"Labdarības Faktors"». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 8. jūlijā. Skatīts: 2013. gada 22. septembrī.
 12. «Par MARTU». Skatīts: 05.02.23..[novecojusi saite]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]