Pāriet uz saturu

Roberts Celms

Vikipēdijas lapa
Roberts Celms
Personīgā informācija
Dzimis 1888. gadā
Kurzemes guberņa, (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Miris Krievijas PFSR
(tagad Karogs: Krievija Krievija)
Tautība latvietis
Militārais dienests
Struktūra Galvenā izlūkošanas pārvalde (PSRS)

Roberts Celms (angļu: Robert Zelms (Zelnis), 1888—?) bija latviešu izcelsmes amerikāņu komunists, vēlāk PSRS militārās spiegošanas pārvaldes darbinieks.

Dzimis 1888. gadā Kurzemes guberņā. Piedalījās 1905. gada revolūcijas notikumos, iestājās LSDSP, revolucionāru vajāšanu laikā 1907. gadā devās bēgļu gaitās uz Bostonu, ASV. Darbojās Amerikas Sociālistu partijas latviešu sekcijā (Latvian section of the Socialist Party of America), piedalījās ASV Komunistu partijas dibināšanā, 1927. gadā bija viens to tās 1. distrikta (Masačūseta un Ņūhempšīra) vadītājiem. 1927. gadā Nikolajs Dozenbergs viņu savervēja PSRS spiegu tīklā. Kā Kominternes loceklis ar vārdu Fricis Celms viņš 1930. gada maijā caur Novorosijskas ostu ieceļoja PSRS un devās uz Maskavu, kur tikās ar Sarkanās armijas štāba Izlūkošanas pārvaldes Dezinformācijas biroja (Дезинформационное бюро) vadītāju Oskaru Stīgu. Oskara Stīgas vadībā no 1930. līdz 1936. gadam viņš kā “International Trade Press of Chicago” darbinieks Roberts Elmstons darbojās PSRS militārās spiegošanas tīklā Vācijā un Austrijā.[1][2]

Lielā terora laikā 1938. gada janvārī viņu atsauca uz Maskavu, pieminēts Arvīda Jēkaba dēla Celma (angļu: Arvid Yakovlevich Zelms) pratināšanas protokolos sakarā ar aizdomām par dalību latviešu spiegu teroristu organizācijā (участие в латышской шпионско-террористической организации), tomēr viņš nav ticis nogalināts un dzīvojis Maskavā vismaz līdz 1946. gadam, kad pieminēts O. Stīgas atraitnes Zelmas Nābeles vēstulē K. Vorošilovam.

  1. «Сергей Чертопруд. Научно-техническая разведка от Ленина до Горбачева». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 25. oktobrī. Skatīts: 2018. gada 7. septembrī.
  2. DocumentsTalk Arhivēts 2010. gada 17. jūnijā, Wayback Machine vietnē. (2008)