Salu valsts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Salu valstis pasaulē.

Salu valsts ir valsts, kas ir kādas salas vai salu grupas robežās, kam nav teritorijas uz kontinenta cietzemes. Četrdesmit septiņas pasaules valstis ir salu valstis, to vidū lielākā daļa pasaules mazāko valstu.

Salu valstis var tikt iedalītas divās aptuvenās grupās. Viena grupa aptver relatīvi lielas valstis ar lielu iedzīvotāju skaitu, tās atrodas tuvu kontinentam. To skaitā ir Japāna, Šrilanka, Filipīnas, Kuba, Lielbritānija, Islande un Madagaskara. Lielākā to vidū ir Indonēzija - pasaules lielākā salu valsts. Šīm valstīm parasti ir kulturālas un politiskas līdzības ar to kontinentālajiem kaimiņiem. Šo valstu salas statuss dažkārt ir bijis svarīga priekšrocība, kas ir aizsargājusi tās pret invāzijām, un padarījusi tās nozīmīgas vietējā tirdzniecībā, pateicoties atrašanās vietai un iedzīvotāju kuģošanas prasmei. Austrālija var tikt uzskatīta pār šīs kategorijas galējību.

Otra grupa ietver mazās salu valstis, to vidū ir Kipra, Komoru salas, Bahamas, Tonga, Maldīvija, šīs valstis parasti ir ļoti atšķirīgas no kontinentu cietzemes valstīm tādā ziņā, ka tām ir ļoti maz lauksaimniecības zemes un derīgo izrakteņu, taču mūsdienās mazās salu valstis ir kļuvušas par tūrisma centriem, kas ir galvenā industrija daudzās mazajās salu valstīs.

Dažas salu valstis koncentrējas uz vienas vai divām galvenajām salām, piemēram, Lielbritānija, citas ir izkaisītas pa simtiem vai tūkstošiem mazāku salu, piemēram, Indonēzija vai Maldīvija, dažas salu valstis dala salu ar kādu citu valsti, piemēram, Īrija, Haiti, Papua-Jaungvineja.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]