Siaņa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
西安/Xi'an
KinaSiana.png
Iedzīvotāji (2006) 4 019 916 ([1])
4 785 324 (aglom.)
Dibināta 202. g pmē
Province Šaņsi province
Mājaslapa http://www.xa.gov.cn/
Siaņas centrālā iela

Siaņa (西安/Xi'an) - pilsēta Ķīnas centrālajā daļā pie Vei (Wei) upes. Šaņsi provinces galvaspilsēta. Liels tūrisma cenrs.

Siaņa ir viena no ķīniešu civilizācijas šūpuļiem. Tā ir viena no senajām Ķīnas galvaspilsētām un Ķīnas valdnieku trīspadsmit dinastiju galvaspilsēta. Senatnē tās nosaukums bija Čanaņa (Chang'an, tulkojumā "mūžīgais miers") un tā bija senā Zīda ceļa gala punkts.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No XI gadsimta p. m. ē. mūsdienu Siaņā atradās agrīnās Džou dinastijas galvaspilsēta Hao. Ciņu dinastijas laikā (221. - 206. p. m. ē.) šeit atradās dinastijas galvaspilsēta Sjaņana (Xianyang).

202. gadā p. m. ē. imperators Gaozu, Haņu dinastijas aizsācējs, netālu no Ciņu dinastijas galvaspilsētas drupām uzcēla savu pili. Tradicionāli tas tiek traktēts kā Siaņas (Čanaņas) dibināšanas gads.

190. g. p. m. ē. Dons Žuo (Dong Zhuo) no Lojanas (Luoyang) pārcēla savu galvaspilsētu uz Čanaņu.

No 582. gada Sui dinastijas valdnieki šeit uzcēla jaunu galvaspilsētu Dasinu (Daxing, tulkojumā - "lielais saviļņojums") un tā bija lielākā pilsēta pasaulē. Tanu dinastijas laikā to pārsauca par Čanaņu.

VII gadsimtā budistu mūks Sjuaņdzans šeit nodibināja lielu tulkošanas centru no sanskrita.

904. gadā pēc Tanu dinastijas krišanas iedzīvotājus pārvietoja uz jauno galavaspilsētu Lojanu (Luoyang) un Siaņas nozīme krasi samazinājās. Turpmāk tā bija provinces centrs.

1936. gadā pilsētā notika Siaņas incidents, kas noveda pie kopējas Ķīnas Komunistiskās partijas un Gomindāna frontes izveidošanās cīņai pret Japānu.

Ievērojamas vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]