Zīda ceļš

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Zīda ceļš 1. gadsimtā

Zīda ceļš bija seno laiku un viduslaiku tirdzniecības ceļš no Senās Ķīnas uz Centrālāziju, pēc tam uz Tuvajiem Austrumiem un Vidusjūras baseina valstīm. Zīda ceļš izveidots 114. gadā p.m.ē., kad Ķīnā valdīja Haņu dinastijas imperators Vudi, kurš vēlējās izveidot stabilus tirdzniecības sakarus, lai iegūtu slavenos persiešu zirgus. Ar 70 000 vīru lielu jātnieku armiju viņš nodrošināja mieru Ķīnas rietumos, no kurienes arī aizsākās tirdzniecības apmetņu būvniecība maršrutā no Ķīnas līdz Kaspijas jūrai. Sunu dinastijas laikā (960-1279) sakarā ar arābu iekarojumiem un jūras tirdzniecības attīstību Zīda ceļa nozīme samazinājās, kaut arī tas tika izmantots līdz pat 16. gadsimtam.[1]

Ceļa ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zīda ceļš ir vesels sauszemes un jūras ceļu tīkls, kura garums bija vairāk nekā 8000 km. Tirdzniecības ceļa sākums bija Ķīnā, un tas savienoja senatnes lielās impērijas - Ķīnu, Indiju, Persiju, Divupi, Ēģipti un Romas impēriju.

Nosaukuma rašanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savu nosaukumu šis senais tirdzniecības ceļš ieguva 1877. gadā, kad pirmo reizi ceļu par Zīda ceļu nodēvēja vācu ceļotājs un ģeogrāfs Ferdinands fon Rihthofens.

Zīda ceļa nozīmība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ar Zīda ceļa starpniecību Rietumos nonāca tādi ķīniešu izgudrojumi kā šaujampulveris, papīrs, kompass. Rakstīts, ka budisms ienāca Ķīnā pa Zīda ceļu.[2]

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Vadime Elisseeff. The Silk Roads: Highways of Culture and Commerce. UNESCO Publishing / Berghahn Books, 2001. 332 pages. lpp. ISBN 978-92-3-103652-1.
  2. Richard Folz, Religions of the Silk Road (37-58 lpp.), ISBN 978-0-230-62125-1

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]