Sintoisms

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Toriju vārti

Sintoisms jeb "Dievu ceļš" ir reliģija, kas kādreiz bijusi galvenā Japānas valsts pamatreliģija blakus budismam, kas ienāca vēlāk un sajaucās ar to.

Raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šai reliģijai nav radītāja vai svēto rakstu. Propaganda vai sprediķošana arī nav tai raksturīga, tāpēc sintoisms ir dziļi iesakņojies japāņos un viņu tradīcijās un kultūrā. Šī reliģija sastāv no ticēšanas svētajiem gariem, garu pasaulei jeb kami, kas ir dievības, kuri iemiesojas dzīvei svarīgās lietās, vietās, stihijās, piem., vējā, lietū, kalnā, kokā, upē u.c. Pēc nāves cilvēkiem tiek cienīti kā ģimenes senie kami. Saules dieviete Amaterasu ir pieņemta kā galvenā sintoisma dievība. Saskaņā ar sintoisma mitoloģiju kami laikmets sākās ar kosmosa izveidošanos no haosa. Cilvēku vēstures laikmets sākās tad, kad Saules kami mazdēls Ninigi nonāca zemākajos pasaules apvidos un viņa mazdēls Dzimmu Tenno kļuva par pirmo apvienotās Japānas imperatoru. Garu mājas ir tempļi, kuros tie tiek godāti un pielūgti.

Atšķirībā no citām ticībām, šajā nav absolūtisma. Nav pilnīga jā vai nē, pareizi vai nepareizi, neviens nav ideāls. Tā ir optimistiska ticība, jo būtībā cilvēks ir dievs un ļaunumu rada ļaunie gari. Kopumā sintoisma rituāli ir vērsti uz ļauno garu izdzīšanu, garu pielabināšanu, cienīšanu un pielūgšanu.

Sintoistiem nav savu apkopotu svēto rakstu. Viņi izmanto mitoloģijas pierakstus divās grāmatās Kodziki un Nihongi, kas sarakstītas astotā gadsimta sākumā un rituālo lūgšanu apkopojumu Engišiki kas sarakstīta 927. gadā.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • [1] Sintoistu tempļu asociācija (angliski) (japāniski)