Pāriet uz saturu

Sojuz MS-10

Vikipēdijas lapa
Sojuz MS-10
Союз МС-10
KA veids Kosmosa kuģis
Izgatavotāji Energija
Bāzes platforma Sojuz-MS
Apkalpe Aleksejs Ovčiņins
Tailers Heigs
Starta datums 11.10.2018. 08:40:15 UTC
Starta vieta Baikonura 1/5
Nesējraķete Sojuz-FG, Karogs: Krievija Krievija
Nolaišanās 06.10.2018.
Nolaišanās vieta Karogs: Kazahstāna Kazahstāna
Masa 7220 kg
Orbītas elementi
Centr. ķermenis Zeme
Apkalpes attēls
Augšā Tailers Heigs, apakšā Aleksejs Ovčiņins
Augšā Tailers Heigs, apakšā Aleksejs Ovčiņins
IepriekšējaisNākamais
Sojuz MS-09Sojuz MS-11
Saistītās misijas SKS-57, SKS-58

Sojuz MS-10 (krievu: Союз МС-10) bija Krievijas kosmosa kuģis, kas paredzēts apkalpes nogādāšanai uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS). Neilgi pēc starta 2018. gada 11. oktobrī avarēja nesējraķete Sojuz-FG; glābšanas sistēma veiksmīgi nogādāja uz zemes kosmosa kuģa nolaižamo aparātu ar apkalpi.

Apkalpe[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kuģa Sojuz MS-10 apkalpe augšupceļā un lejupceļā:

Kosmonauts Virz. Pozīcija Lidojums pēc skaita Valsts, organizācija
Aleksejs Ovčiņins ↑↓ Komandieris 2. Karogs: Krievija Krievija, Roskosmos
Tailers Heigs ↑↓ Lidojuma inženieris 1 1. Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV, NASA

Dublējošā apkalpe:

Starts un avārijas nolaišanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sojuz MS-10 tika palaists 2018. gada 11. oktobrī 08:40:15 UTC ar nesējraķeti Sojuz-FG no Baikonuras kosmodroma 1. starta laukuma 5. palaišanas iekārtas.

118 sekundē pēc starta atdalījās pirmās pakāpes sānu bloki. 121. sekundē ieslēdzās avārijas glābšanas sistēma, un nolaižamais aparāts tika atdalīts no citiem nodalījumiem. Apkalpe piedzīvoja 6 — 7 G paātrinājumu. Nolaižamais aparāts nolaidās 20 km uz austrumiem no Žezkazganas, 402 km no starta laukuma. Apkalpe nebija cietusi.

Izmeklēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc negadījuma tika izveidota valsts komisija. Visas nokritušās nesējraķetes daļas tika nogādātas uz Raķešu kosmisko centru Progress, kas izgatavoja Sojuz-FG. 1. novembrī komisijas vadītājs preses konferencē paziņoja, ka nebija nostrādājis sensors, kas fiksē raķetes sānu bloka D iziešanu no šarnīrveida atbalsta pie centrālā bloka korpusa. Tika noskaidrots, ka raķetes montāžas laikā kosmodromā nejauši par 6°45’ tika saliekts gala slēdža kāts. Tā kā gala slēdzis nenostrādāja, tad arī netika dots signāls atvērt sānu bloka oksidētāja un gāzes tvertnes, lai, gāzēm izplūstot, veidotos reaktīvais spēks, kas atgrūž sānu blokus no centrālā. Citi trīs sānu bloki attālinājās, bet D bloka augšgals slīdēja gar centrālo bloku, līdz pārsita degvielas tvertni. Tādējādi izplūstošo gāzu reaktīvais spēks savērsa raķeti tā, ka raķetes vadības sistēma ar pieejamiem līdzekļiem nespēja kompensēt kursa izmaiņas, un tika dots signāls "nesēja avārija". Pēc avārijas ciklogrammas tika izslēgts centrālā bloka dzinējs un iedarbināta apkalpes glābšanas sistēma.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]