Transportlīdzekļa identifikācijas numurs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Transportlīdzekļa identifikācijas numurs (arī VIN numurs no angļu: Vehicle identification number) ir unikāls katram transportlīdzeklim. Dažkārt to sauc arī par šasijas numuru. VIN numurs unikāls un tiek piešķirts katram transportlīdzeklim individuāli - pasaulē nav divu transportlīdzekļu ar vienādiem identifikācijas numuriem.

VIN numurs ir ne tikai vieglajām automašīnām, bet arī cita veida transportlīdzekļiem: sākot ar motocikiem, mopēdiem līdz beidzot ar autobusiem, kravas automašīnām un jahtām.

Kā ir radies VIN numurs?

VIN numuru automašīnām piešķir transportlīdzekļu ražotājs, tas tiek iedalīts pirms tā pamet rūpnīcu. Numuru atrašanās vietas ir dažādas un atkarīgas no transportlīdzekļa modeļa un markas. VIN numura formāts visiem modeļiem ir vienāds. Eiropas Savienības automašīnu ražotāji izmanto vienu noteiktu standartu ISO-3779[1], kurā VIN numura garums sastāda 17-rakstzīmes (burtu un skaitļu kombināciju). VIN numuru nesatur šādus burtus I, Q un O. Eiropas standartus izmanto arī citu valstu transportlīdzekļu ražotāji piem. Kanāda, Japāna, Ķīna un Austrālija.

Kādu informāciju sevī ietver VIN numurs?

Ko tieši sevī ietver identifikācijas numurs un ko pēc tā var uzzināt:

  • Pirmās trīs vienības ir WMI [2]; tas ir ražotāja un valsts identifikācijas kods, kurā automašīna tika samontēta. Piemēram, ja VIN sākas ar "J", tā tika ražota Japānā, bet ja numurs sākas ar "1", tā ir ražota ASV.
  • Otrā VIN numura daļa (VDS) sevī ietver informāciju par transportlīdzekļa veidu. Katrs ražotājs šo koda daļu kodē savā veidā, bet šeit vienmēr ir iekļauti cipari no 4 līdz 9. Šī daļa ļauj noteikt vai automašīnai ir drošības jostas, drošības spilveni, kāds ir virsbūves veids un durvju skaits, kā arī identificē automašīnas klasi piem SUV, ekonomiskā klase. Pēdējā vienība šajā koda daļā ir VIN numura verificēšanas simbols: īpašs algoritms ļauj pārliecināties, ka neviena no iepriekšējām zīmēm nav nelegāli mainīta.
  • Pēdējās daļas vienības (VIS) no 10 līdz 17 ir burti un cipari (pēdējie 4 vienmēr ir cipari), tas ne tikai ļauj identificēt konkrēto transportlīdzekli (šī daļa katram agregātam ir unikāla). Šī sadaļa satur informāciju par dzinēja versiju, piedziņas veidu un citu informāciju. VIN numura 10. simbols satur informāciju par automašīnas ražošanas gadu.

BMW automašīnas VIN numura piemērs: WBA HD1104 03172202

Kur var atrast VIN numuru?

Neskatoties uz to, ka VIN numurs ir ierakstīts automašīnu reģistrācijas dokumentos, tas tiek izvietots uz īpašām plāksnītēm, dažādās automašīnas vietās. Vieglajos auto parasti, plāksnītes ar VIN numuru ir atrodamas uz amortizatora (priekšā, kreisās puses), uz motora starpsienām, kā arī salona pasažiera pusē.

Kādu informāciju par transportlīdzekli var uzzināt pēc VIN numura?

Katram transportlīdzeklim veicot tehnisko paskati, apmeklējumu dīleru centrā, zādzības ierakstu un citu informāciju saista ar automašīnas unikālo identifikācijas numuru - VIN.

Tādēļ pēc šī VIN numura ir iespējams viegli izsekot automašīnas vēsturi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]