Pasaule

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pasaule
Location of Pasaule
Pasaules karte - Zemes virsmas karte
Platība
 -  Kopā 149 000 000 km² 
Iedzīvotāji
 -  iedzīvotāji 2016. gadā 7,50 miljardi 
 -  Blīvums 45/km² 
IKP (PPP) 2010. gada aprēķins
 -  Kopā 70,650 triljoni USD 
HDI (2007) 0,753 (vidējs

Pasaule ir termins, kas ietver Zemes uztveri no cilvēka skatu punkta. Vārds "pasaule" bieži tiek lietots, lai visplašākajā iespējamā nozīmē apvienotu un apzīmētu cilvēka pieredzi un vēsturi.

Metafizikā un tai pielīdzināmā kontekstā terminu var attiecināt uz jebko, kas rada īstenību, Visumu.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārda izcelsme latviešu valodā saistāma ar vārdu "Saule", kas apvienojumā ar pievienoto priedēkli "pa" apzīmē vietu kopumu zem Saules, īstenību, tagadni.

Lietojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaule attiecas uz visu planētu vai visu Zemes iedzīvotāju kopumu pretstatā noteiktai valstij vai reģionam un tā iedzīvotājiem. Pasaules vēsture vai pasaules ģeogrāfija attiecas uz visu planētu un visu tās vēsturi. Termins Zeme turpretī tiek lietots gadījumos, kad tiek runāts par mūsu planētu kā fizisku vienību, bieži salīdzinājumā ar citiem debesu ķermeņiem.

Kristietībā vārds pasaule apzīmē nepilnīgo, grēcīgo, mirstīgo dzīvi ("taču no sākuma pasaule ir radīta ļoti laba un nebija nāves, taču pasaulē caur cilvēku iegāja grēks un caur grēku nāve..."). Tas bieži tiek lietots kopā ar vārdiem "miesa", "miesīgs", norādot uz kārdinājumiem, no kuriem ir jāvairās kristiešiem. Vārds pasaulīgs līdz ar to nozīmē — "mirstīgs, šīs pasaules interesēm veltīts".

Vārdu "pasaule" var attiecināt arī uz citām planētām un citiem debess ķermeņiem, jo īpaši gadījumos, ja tie uzskatāmi par apdzīvotiem.

Pievienojot precizējošu vārdu, vārds "pasaule" var apzīmēt noteiktu cilvēka pieredzes/uztveres jomu, piemēram:

Valodas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visvairāk cilvēku pasaulē runā ķīniešu valodā. Tomēr visplašāk izplatītā valoda ir angļu valoda, jo to lieto daudzās pasaules valstīs un vairāk nekā 600 miljoniem iedzīvotāju tā ir otrā valoda. Valodas grupē valodu saimēs. Parasti saimē apvieno valodas, kuras radušās vienā reģionā.

Iedzīvotāju skaits (miljonos), kuriem tā ir dzimtā valoda 2005. gadā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. ķīniešu (1300)
  2. arābu (420)
  3. hindi (360)
  4. angļu (340)
  5. spāņu (320)
  6. bengāļu (200)
  7. portugāļu (200)
  8. krievu (160)
  9. japāņu (120)
  10. vācu (100)