Uluns

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Uluns (oolung, woolung) ir pusfermentēta tēja, kas saglabā zaļās tējas organismu spēcinošos vitamīnus un minerālvielas, tai pat laikā sniedzot piesātinātu garšu un aromātu, kas vairāk raksturīgs Ķīnas sarkanajai tējai. Pēc apstrādes un klasifikācijas ulun (oolung) tēja atrodas starp zaļo un melno, saglabājot un apvienojot abu dzērienu labākās īpašibas. Šai tējai piemīt ne vien izteikta un neaizmirstama garša un aromāts, bet arī spējas mainīt garšas īpašibas ar kartu tējas apliešanas reizi. Ulun tējas tiek audzētas un ražotas Fudzijanas, Guandun un Taivānas provincēs.

Labvēlīgi ekoloģiskie apstākļi apvienojumā ar gadu simtos slīpētām tējas audzēšanas tradīcijām un sarežģīto apstrādes tehnoloģiju nodrošina tikai augstākās kvalitātes ulun tējas ražošanu. Tējas lapas tiek apstrādātas specifiskā veidā, tādējādi tiek izmainītas tikai tējas lapas ārējās šūnas, saglabājot dziļāk esošās šūnas un lapas audus neskartus.

Ulun tēja satur vairāk kā 400 cilvēka organismam noderīgus ķīmiskos savienojumus, tai skaitā kofeīnu, polifenola savienojumus, С, D, E, К, В1, В3, В6, В12 vitamīnus, kalciju, fosforu, dzelzi, magniju, selēnu, cinku, mangānu un citas vielas. Mangāns veicina C vitamīna uzsūkšanos organismā, uzlabo organisma aizsargspējas kā arī samazina audzēju rašanās iespēju. Bagātais vitamīnu sastāvs tējā veicina asinsvadu sieniņu stiprināšanu un samazina trombozes iespējamību. Regulāri lietojot ulun tēju samazinās svars, uzlabojas figūra (polifenola savienojumi veicina tauku sašķelšanos un izvadīšanu no organisma, pie tam tieši ulun tējai efektivitāte ir augstāka, kā jebkurai citai tējai). Ulun tēja ir dabisks, gadsimtos pārbaudīts notievēšanas līdzeklis.

Zināmākās ulun tējas ir Teguaņins, Teguaņin Van, Žeņšeņa uluns, Dahunpao, Dundin uluns, Naisjan cziņ sjuaņ, Huan cziņ gui, Gui hua uluns, Šaņ liņ si, Ališaņ, Fen huan daņ cun, Si czi čuņ (Četru sezonu vasara) un Mao se uluns.

Ulun tējas var atpazīt pēc to biezi satītajām, smagajām, pat “masīvajām” tējas lapām; izsmalcināta, viegli gaisīga aromāta; gatavajam tējas uzlējumam ir dzidra, bagātīgi zeltaina nokrāsa un patīkami piesātināta, tai pat laikā - maiga garša.

Ulun tēja remdē slāpes, stiprina zobus, sniedz organismam mundrumu un uzlabo garastāvokli.

Pēc pirmās, pareizi pagatavotās ulun tējas ceremomijas izbaudīšanas, tās garša un snigtās emocijas vairs nav aizmirstamas.

Ulun tējai piemīt unikāla garša un aromāts, ko var līdz galam izzbaudīt dzerot tikai pareizi pagatavotu tēju. Tās pagatavošanai ir nepieciešams trauku komplekts (tējkanna, čahaja (tējas salejamaā tējkanniņa) un “tējas pāris” - ča bei (maza, sekla tasīte) un sjan bei (maza, šaura glāzīte)) no māla (Ieteicams izmantot tikai Isinas ()māla traukus). Sākumā visus traukus sasilda un noskalo ar karstu ūdeni. Tad tējaknniņā tiber 1/3 tilpuma ar ceremonijai izvēlēto ulun tēju, aplej ar 75-grādīgu ūdeni, un pirmo uzlējumu uzreiz nolej, tādējādi attīrot tēju no drumstalām, kas nolūzušas no tējas lapām to sagatavošanas laikā. Otrajam uzlējumam ļauj ievilkties 1-2 m inūtes atkatrībā no izvēlētās tējas, un tad gatavo dzērienu pārlej speciāla traukā — čahajā (vienlīdzības traukā), kas nodrošina to, ka visiem tējas ceremonijas dalībniekiem tiek piedāvāta vienādas garšas (vienlīdz ilgi ievilkusies) tēja. No čahajas tēja tiek pārlieta sjan bejā, kura no augšas tiek nosegta ar ča beju. Tālāk šāda konstrukcija tiek pasniegta katram ceremonijas dalībniekam, kura tam pašrocīgi jāapgriež otrādi, un tādējādi pārlejot tēju dzeršanai paredzētajā ča beijā, un jāizmanto sjan beija, lai novērtētu tējas maigo aromātu, un tikai pēc tam jābauda pati tēja. Kad visa tēja no čahajas izdzerta, tēju aplej vēlreiz, ikreizi atkārtojot visu procedūru. Ulun tējas var tikt aplietas līdz pat astoņām reizēm.