VEF telefoni

Vikipēdijas lapa

VEF telefoni ir telefona aparāti, kurus ražoja rūpnīca VEF un rūpnīcas, uz kuru bāzes tika izveidots VEF (PTVGD, PTDGD, Pērkons). Aparāti sakārtoti pēc iespējas hronoloģiskā ražošanas secībā.

PTVGD ražotie telefoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vietējās baterijas telefona aparāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

F-899 galda vietējās baterijas telefona aparāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

PTDGD ražotie telefoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Pērkons" ražotie telefoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

VEF ražotie telefoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Naudas telefona aparāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

МБ-РВ šahtu telefona aparāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vietējās baterijas sistēmas telefons paredzēts darbam šahtās, rūpniecībā vai citās vidēs ar skarbiem darba apstākļiem. Korpuss ir hermētiski slēgts un pārbaudīts paaugstinātā spiedienā. Sērijveidā ražots kopš 1945. gada.

BAGTA (БАГТА)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ļoti izplatīts telefons PSRS 50. gados. BAGTA atšifrējas kā "Bakelīta Automātiskais Galda Telefona Aparāts". Pirmais telefona modelis tika radīts 1936. gadā ar fabrikācijas numuru 24000. Pēc kara tika radīti vēl vairāki telefona modeļi. Visizplatītākais modelis ir БАГТА-50, kuram ir dažādi izpildījumi - divi priekš vietējās baterijas sistēmas, divi priekš centrālās baterijas sistēmas kā arī izpildījums ar ciparripu priekš automātiskā telefona tīkla. Telefona nosaukums saglabājās no pirmskara laika, tikai burti tika nomainīti uz kirilicu. Šis ir viens no pirmajiem Padomju Savienībā izplatītajiem telefoniem ar bakelīta korpusu. 62. gadā, kad jau tika ražots telefons TA-60, bet bija saražoti korpusi priekš БАГТА aparātiem un tika radīts modelis БАГТА-62, kurš pēc būtības ir БАГТА korpuss ar TA-60 ripu un elektroniku. Īpašs telefona izpildījums tika izmantots arī kā soļu-dekāžu telefoncentrāles УАТС-49 līniju pārbaudes iekārtas ИП daļa. Vēl neilgu laiku tika ražots aparāts BAGTA-49, kurš no agrākiem modeļiem atšķirās ar skrūvējamu apakšējo vāku, bet ciparripa vēl bija mazāka diametra kā BAGTA-50 modeļiem.

BASITA[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosaukums atšifrējas kā "Bakelīta Automātiskais Sienas Telefona Aparāts". Shematiski un funkcionāli analogs pirmajam BAGTA modelim. Fabrikācijas numurs 24050. Ražots no 1938 līdz 1940. gadam. Bijušas trīs versijas - vietējās baterijas, ar ciparripu un ar pogu aparāta labajā pusē. Pogas nozīme nav zināma. Mūsdienās rets un vērtīgs eksemplārs.

TA-60 "Viktorija"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-60 "Viktorija" ir 60. gados ražots telefona aparāts. Izceļas ar divu veidu īpašām ciparripām. Vienam ripas veidam ripas griežamā daļa ir bez caurumiem, bet tikai ar padziļinājumiem, otrs veids ir kā tipiska ciparripa, kurai ciparu vietā zem ripas ir punkti, bet cipari pierakstīti ripas vidusdaļā. Abām ripām ir specifiska atdure. Vēlākiem modeļiem tika izmantota jaunāka tipa ripa, kāda vēlāk nāca arī telefoniem TA-65. Telefona aparāts ar modificētu klausuli izmantots kā sistēmas АТГС-П daļa. АТГС-П ir specializēts telefona aparāts, kurš paredzēts darbam ar armijas radiostacijām, var strādāt kā vietējās baterijas, tā centrālās baterijas tīklā un ir pieslēdzams gan pie pilsētas 220V elektrotīkla, gan transportlīdzekļa 24V barošanas sprieguma. Telefona aparātu izgatavoja rūpnīca VEF, bet pārējo daļu citas rūpnīcas, piemēram, rūpnīca "Komutators". TA-60 mūsdienās ir samērā rets telefons, it īpaši, ja tas ir labā stāvoklī un ar oriģinālo ripu.

TA-65[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais VEF sērijveida telefons ar elementu montāžu uz iespiedplates. Daļai šo telefona aparātu bija ciparripas ar kirilicas burtiem uz to vidējās daļas, jo Padomju Savienībā līdz 1968. gadam telefona numuros tika izmantoti gan cipari, gan burti. 1968. gadā pārgāja tikai uz ciparu numerāciju un lai gan jau bija radīts telefons TA-68, šos telefonus kādu laiku vēl ražoja ar ciparripām bez kirilicas burtiem. Šis ir Padomju Savienībā ļoti izplatīts telefons. Klausule tāda pat kā TA-60, tikai ar spirālisku vadu. Modelim bez ripas korpuss ir tāds pats kā modelim ar ripu, bet ripas vietā bija speciāls vāciņš.

TA-66E (ТА-66Э)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rets VEF ražots telefona aparāts, kurš ārēji ir ļoti līdzīgs 72. gada modelim TA-72. Ražots pirms 72. gada un, visdrīzāk, bijis paredzēts eksportam, kas spriežams pēc uzraksta "Made in USSR", latīņu burtiem un zelta krāsas cipariem uz ciparripas un VEF muzejā atrastās informācijas.

TA-68[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-68 ir viens no izplatītākajiem telefona aparātiem ar ripu Padomju Savienībā, daudzi šī modeļa aparāti Latvijā strādāja vēl deviņdesmitajos gados. Šie aparāti tika ražoti gan priekš centrālās baterijas sistēmas (korpuss bez ripas), gan priekš automātiskā telefonu tīkla ar ripu. Galvenā atšķirība no TA-65 ir rokturītis zem klausules, lai telefonu droši varētu pārvietot ar vienu roku. Klausule ir savādāka, ar asākām malām. Vēl viena atšķirība - modelim bez ripas ir savādāks korpuss bez vietas ripai. Izplatīts esot bijis variants, kad cilvēki, dabūjuši telefona versiju bez ripas, tajā iemontē ripu un lieto mājas vajadzībām kā ATC tīkla aparātu. Telefonam ir mehāniskais zvans ar iespējamu zvana skaļuma regulēšanu. Telefona modelim TA-68M uz paneļa ir podziņa mikrofona atslēgšanai, kā arī šo podziņu var izmantot lietotājam nepieciešamas papildus funkcijai, piemēram, dispečera izsaukšanai.

СТА-2 (STA-2)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Īpaši izstrādāts telefons valsts vadības vajadzībām. Pēc izskata nedaudz līdzīgs TA-72, bet tā korpuss un klausule no iekšpuses ir izklāti ar ekranējošu slāni, kas samazina noklausīšanās iespējas. Telefonā izmantotas kvalitatīvākas un nestandarta detaļas. Telefona tipiskā pazīme - PSRS ģerbonis telefona ripas vidū.

TA-72[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī ļoti izplatīts telefona aparāts Padomju Savienībā 70. un 80. gados. Elektriskā shēma ir principā identiska TA-68 shēmai, bet telefonam ir atšķirīgs dizains.

TA-75[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-75 ir telefona prototips, minēts J.Ločmeļa grāmatā "Simt gadu ar telefonu" un eksporta reklāmas bukletā. Nav zināms, vai šis telefons ir ražots mazā sērijā un vai kāds no šī telefona eksemplāriem saglabājies līdz mūsdienām.

TA-manual[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-manual ir 80. gados ražots telefons priekš centrālās baterijas telefonu sistēmas ar operatoru. Mūsdienās samērā rets eksemplārs.

TA-12[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-12 ir 80. gados Padomju Savienībā ļoti izplatīts vienkāršs pogu telefons.Telefons tika ražots divos dažādos korpusos - divdaļīgā ar mazākām podziņām un trīsdaļīgā korpusā ar lielākām podziņām. Telefona elektronikai ir vismaz divi izpildījumi, tiem atšķiras zvana tonalitātes un nedaudz arī shematiskais izpildījums. Šis ir viens no pirmajiem VEF ražotajiem telefoniem, kuriem klausules nolikšanas mehāniskais slēdzis aizvietots ar herkonu slēdzi, kuru klausuli noliekot pārslēdz klausulē esošs magnēts. 90. gados, kad tika uzstādītas daudzas elektroniskās telefoncentrāles ar numurnoteicēju aparatūru, šis telefons tika bieži pārtaisīts par telefonu ar numurnoteicēja funkciju, no oriģinālā aparāta elektronikas atstājot vien klausuli un podziņas. Tautā šādi aparāti tika saukti par "aoniem" (no krievu valodas saīsinājuma АОН - Автоматический Определитель Номера).

TA-11434[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-11434 ir funkcionāli identisks TA-12 un ārēji identisks TA-12 izpildījumam ar lielajām pogām. Korpusa apakšā tas marķēts kā TA-11434, bet korpusa augšā kā TA-12.

TA-16[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-16 ir telefona aparāts, kurš ir minēts vienīgi grāmatā "За технический прогресс", kurā aprakstīts VEF ražotās produkcijas klāsts. Telefons funkcionāli bijis analogs TA-32, tam ir bijusi 32 astoņciparu ieprogrammējamu numuru atmiņa un pēdējā zvanītā numura atkārtošana. Ārēji tas ir līdzīgs citiem 80. gados ražotajiem VEF telefoniem (TA-12, TA-32). Pāris attēli ar šo telefonu ir galerijā. Vairāk informācijas par to nav.

TA-32[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-32 ir 80. gados ražots telefons ar 32 numuru atmiņu. Šim aparātam ir arī versija TA-32M, kuram ir iespējams pieslēgt magnetofonu sarunas ierakstam, kā arī austiņas, lai sarunu varētu klausīties vēl viens cilvēks. TA-32M ir nedaudz savādāka korpusa uzbūve kā TA-32.

VEF Elta[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

VEF Elta ir vizuāli un funkcionāli analogs modelim TA-32 ar nelielām konstrukcijas un izskata izmaiņām. Elta podziņās cipari ir gravēti un iezīmēti ar krāsu, atšķirībā no citiem aparātiem, kuriem cipari podziņās ir ielieti ar plastmasu jau ražošanas procesā. Arī klausule atšķiras no līdzīgiem aparātiem - tai nav caurspīdīgā lodziņa aiz kura novietot savu numuru.

VEF Elta-F[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-D[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-D ir 80. gados ražots telefona aparāts ar ciparripu. Tas ir tipiskajā "plakanajā" 80. gadu VEF telefona aparātu korpusā kā TA-12 un TA-32.

VEF "Marta"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

80. gados ražots galda telefons ar ciparripu.

TA-1131 "Lana"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Lana" ir 80. gados ražots kompakts telefons ar ciparripu, kurš paredzēts novietošanai uz galda vai stiprināšanai pie sienas.

TA-1165 "Stella"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Stella" ir 80. gados ražots retro stila telefons ar ciparripu. Telefonam ir elektronisks zvans ar skaļuma regulatoru.

TA-1173 "Retro"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Līdzīgi kā "Stella", "Retro" ir 80. gados nelielā daudzumā ražots retro stila telefons ar ciparripu. Retro stila dēļ šim telefonam ir 80. gadiem neraksturīgas koka detaļas, lai gan shematiski telefons uzbūvēts atbilstoši savam laikam. Telefonam ir mehānisks zvans.

VEF 201-"Rita", 202-"Gunta", 203-"Inta"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

80. gados ražoti, ļoti līdzīga dizaina, kompakti, pie sienas liekami telefoni.

TA-611D[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

TA-611D ir ārēji ļoti līdzīgs TA-D. Ir divi izpildījumi - ar vienu vai divām podziņām kreisajā pusē un bez tām. Tam ir VEF ražots korpuss ar Siemens TAp-611 elektroniku, kas tika likts kopā jau 90. gados.

Rūpnīcas VEF ražotie telefoni.
Telefona aparāts БАГТА-49
Telefona aparāts БАГТА-49 
Telefona aparāts БАГТА-50
Telefona aparāts БАГТА-50 
Telefona aparāts БАГТА МБ-50.
Telefona aparāts БАГТА МБ-50. 
Telefona aparāts БАГТА-50 ЦБ
Telefona aparāts БАГТА-50 ЦБ 
Šahtu telefona aparāts МБ-РВ
Šahtu telefona aparāts МБ-РВ 
Telefona aparāta TA-60 ripa ar punktiem
Telefona aparāta TA-60 ripa ar punktiem 
Telefona aparāts TA-60 kā aparāta АТГС-П sastāvdaļa
Telefona aparāts TA-60 kā aparāta АТГС-П sastāvdaļa 
Telefona aparāts TA-65 CB
Telefona aparāts TA-65 CB 
Telefona aparāts TA-65-ATC
Telefona aparāts TA-65-ATC 
Telefona aparāts TA-68 CB
Telefona aparāts TA-68 CB 
Telefona aparāts ТА-68M-ATC
Telefona aparāts ТА-68M-ATC 
Telefona aparāta TA-75 prototips
Telefona aparāta TA-75 prototips 
Telefona aparāts TA-D
Telefona aparāts TA-D 
Telefona aparāts VEF TA-manual
Telefona aparāts VEF TA-manual 
Telefona aparāts TA-12 ar mazajām pogām
Telefona aparāts TA-12 ar mazajām pogām 
Telefona aparāts TA-12 ar lielajām pogām
Telefona aparāts TA-12 ar lielajām pogām 
Pārbūvēts TA-12 aparāts ar numurnoteicēja funkciju.
Pārbūvēts TA-12 aparāts ar numurnoteicēja funkciju. 
Telefona aparāta TA-16 prototips no grāmatas "За технический прогресс".
Telefona aparāta TA-16 prototips no grāmatas "За технический прогресс". 
Telefona aparāta TA-16 prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem.
Telefona aparāta TA-16 prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem. 
Telefona aparāts TA-32M
Telefona aparāts TA-32M 
Telefona aparāts TA-1165 Stella
Telefona aparāts TA-1165 Stella 
Telefona aparāta VEF Elta prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem.
Telefona aparāta VEF Elta prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem. 
Telefona aparāts "Elta"
Telefona aparāts "Elta" 
Telefona aparāta "Retro-T" prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem.
Telefona aparāta "Retro-T" prototips no 80. gadu VEF izstādes materiāliem. 

VEF tirgotie telefona aparāti pēc Latvijas neatkarības atgūšanas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc PSRS sabrukuma tika izveidots uzņēmums VEF Telekom, kurš turpināja nodarboties gan ar VEF Kvant-E telefoncentrāļu ražošanu, gan telefonu ražošanu un izplatīšanu. Laika gaitā lētāk bija iepirkt jau gatavus telefonus un tos pārmarķēt kā VEF ražojumus, jo vietējā tirgū VEF bija pazīstams vārds. Tas tika darīts gan 90. gados ar dažādiem Siemens telefonu modeļiem un tas tiek darīts arī mūsdienās, pārmarķējot Ķīnā ražotus telefona aparātus.


Ārējās saites, informācijas avoti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]