Vahtangs Vačnadze

Vikipēdijas lapa
Vahtangs Vačnadze
Personīgā informācija
Dzimis 1929. gada 20. jūnijā
Bobruiska, Baltkrievijas PSR, Karogs: Padomju Savienība PSRS (Karogs: Baltkrievija Baltkrievija)
Miris 2018. gada 25. oktobrī (89 gadi)
Maskava, Karogs: Krievija Krievija
Inženiera darbība
Nozare raķešu būve, kosmonautika
Darba vietas Rūpnīca № 88 / NPO Energija
Izglītība Maskavas aviācijas institūts

Vahtangs Vačnadze (krievu: Вахтанг Дмитриевич Вачнадзе; dzimis 1929. gada 20. jūnijā, miris 2018. gada 25. oktobrī) bija gruzīnu PSRS inženieris, raķešu konstruktors, NPO Energija ģenerāldirektors.

Vačnadze ir piedalījies kosmiskās tehnikas izstrādē un ražošanā: pirmās PSRS ballistiskās raķetes, kosmiskās nesējraķetes, Mēness programma L-1 un N-1, pilotējamie kosmosa kuģi Vostok, Voshod, Sojuz, orbitālās stacijas Saljut, Mir, raķešpakāpes Blok D, Blok DM, kravas kuģi Progress, vairākkārtizmantojāmā kosmiskā sistēma EnergijaBuran.

Vahtangs Vačnadze piedzima 1929. gada 20. jūnijā Baltkrievijas PSR Bobruiskā. Vidusskolu viņš pabeidza Tbilisi. 1953. gadā viņš absolvēja Maskavas aviācijas institūtu mehānikas inženiera specialitātē.[1]

1953. gadā Vačnadze sāka strādāt Rūpnīcā № 88 (Kaļiņingradā, tagad Koroļova) raķešdzinēju cehā par meistaru. Vēlāk viņš kļuva par ceha priekšnieka vietnieku, ceha priekšnieku. Viņš arī darbojās kā raķeštehnikas konstruktors. Par dalību pirmā Zemes mākslīgā pavadoņa palaišanā Vačnadze tika apbalvots ar Darba Sarkanā Karoga ordeni. Par dalību Luna-3 palaišanā viņam tika piešķirta Ļeņina prēmija. 1964. gadā Vačnadze kļuva par rūpnīcas galvenā inženiera vietnieku - ražošanas priekšnieku. 1966. gadā Rūpnīca № 88, konstruktoru birojs OKB-1 un filiāle Kuibiševā tika apvienota kā Eksperimentālās mašīnbūves centrālais konstruktoru birojs (CKBEM), un Vahtangs Vačnadze kļuva par rūpnīcas direktora pirmo vietnieku — galveno inženieri.

1974. gadā Vačnadze tika iecelts par Vispārējās mašīnbūves ministrijas 3. Galvenās pārvaldes priekšnieku. 1977. gadā viņš kļuva par Zinātniskās ražošanas apvienības Energija (agrākā CKBEM) ģenerāldirektoru. 1991. gadā Vačnadze atstāja ģenerāldirektora amatu, turpinot darbu Energija kā zinātniskais konsultants.

Vahtangs Vačnadze mira 2018. gada 25. oktobrī

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]